Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Adio amnistie, gratiere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Adio amnistie, gratiere

[ link extern ]
si continua asa....
[ link extern ]
cand va fi urmatoarea sesiune parlamentara?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

TOTUL!
Cum sa eliberezi o gramada de persoane care au savarsit tot felul de fapte penale?
Pana nu dau dovada de indreptare, asa cum prevede legea, sa stea acolo unde le este locul.

Nu uitati ca in inchisorile din romania nu exista nici indreptare nici reeducare,singurul lucru pe care il poate afla o persoana retinuta este noi tehnici de comitere a infractiunilor.
Sunt persoane care au ajuns in inchisoare dintr-o greseala sau din cauza teribilismului sau pur si simplu de nevoie,asta nu inseamna ca nu poate avea parte de a 2 a sansa.
In cazul meu de exemplu am fost eliberat din detentie in 2006,de atunci am plecat in strainatate,am un servici bun,o familie,un copil,si sunt vazut de aceasta comunitate ca o persoana cinstita.in timp ce eram arestat,mai avand un dosar pe rol,am fost condamnat definitiv in lipsa la 5 ani pt furt.acum dupa ce m-am reabilitat singur,ma voi intoarce in inchisoare.Ce bine credeti ca imi va face inchisoarea?
p.s.sunt sigur ca sunt multi in situatia mea
Sunt stupefiata de răspunsul avocatului , sa nu uitam ca 7 din 10 cetățeni gresesc ( nu neaparat penal dar foarte simplu se poate ajunge si acolo) asa ca pentru cei care susțin părerea domnului avocat le doresc sa stea o săptămâna nu ani!! Sa vadă adevăratul sistem de detentie dupa sa vorbească! Sa nu uitam ca nu trb neaparat sa furi sau sa omori pentru a ajunge acolo!
ContSters310818, utilizator
Domnul avocat nu cred ca este avocat. Ar trebui sa stie cati oameni nevinovati sunt scoli, ce conditii...parca ar fi pe vremea lui nea nicu nu se poate asa ceva si sotul este arestat nu este recidivist aveam o familie frumoasa pana ca justitia sa nu-si faca treba nimeni nu s-a uitat peste dosar toate deciziile sunt dupa rechizitorul procurorului este normal asa ceva???nici un martor nu a declarat nimic impotriva sotului si totusi are o caruta de ani in care nu-si poate vedea copii. Pacat ca nu se va vota amnistitia si gratierea sunt PENTRU sunt multi nevinovati acolo multa sanatate tuturor
Si de asemeni nu uitati ca in tarile europene,nu Romania nu se arunca asa cu anii,si in plus,la iesirea din penitenciar statul te ajuta sa te reabilitezi,iti ofera un loc de munca,un adapost daca ai nevoie,pe cand in Romania noastra europeana se cere cazier si ca maturator,si cu cel mai mic lucru nu te angajeaza nimeni,si atunci intreb eu:ce poate face in tara noastra o persoana proaspat eliberata care a stat 3 ani in puscarie ca a furat o poseta de pe o taraba si nu il mai angajeaza nimeni??
rodica1985 a scris:

Si de asemeni nu uitati ca in tarile europene,nu Romania nu se arunca asa cu anii,si in plus,la iesirea din penitenciar statul te ajuta sa te reabilitezi,iti ofera un loc de munca,un adapost daca ai nevoie,pe cand in Romania noastra europeana se cere cazier si ca maturator,si cu cel mai mic lucru nu te angajeaza nimeni,si atunci intreb eu:ce poate face in tara noastra o persoana proaspat eliberata care a stat 3 ani in puscarie ca a furat o poseta de pe o taraba si nu il mai angajeaza nimeni??

Domnule Rodica (din exprimarea dumneavoastra anterioara inteleg ca sunteti barbat) pe acelasi principiu as putea zice "in tarile musulmane nici nu mai ajungi la puscarie pentru acea poseta furata de pe taraba, sanchi". Mereu e loc de mai bine, dar sa insinuati ca puscariile sunt pline de oameni care fura posete de pe tarabe... Da, n tarile europene nu se arunca cu anii si tocmai de-asta multi romani pleaca "la furat afara". Pentru ca nu li se intampla nimic si ii ingrozesc pe toti pe acolo. O fi bine?!

Uite de exemplu doamna RalucaAndreea91 e foarte suparata ca s-a dus gratierea si tipa pe aici hotii pentru ca iubitul/sotul dumneaei nu este eventual eliberat desi a comis infractiunea de furt cu consecinte deosebit de grave.

Oltul de asemenea cu al sau prieten care doar a violat un domiciliu e la fel de nemultumit.

Dar sa va zic ceva: stiti de ce sunteti nemultumiti? Pentru ca prietenii vostri nu v-au facut-o voua ci altora. Ca daca vi se fura voua "poseta de pe taraba", vi se fura mult sau vi se viola domiciliul erati de alta parere. Asa ca va rog asumati-va posturile subiective si nu mai pozati in persoane obiective: "hotii aia care au facut legea si care nu vor sa lase pe strazi o gloata de infractori".

Eu propun sa se desfiinteze penitenciarele si toate pedepsele sa fie in rigle la palma. Cel mult.

blister, utilizator