avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Adio amnistie, gratiere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Adio amnistie, gratiere

[ link extern ]
si continua asa....
[ link extern ]
cand va fi urmatoarea sesiune parlamentara?

sa clarificam situatia...nu am zis ca nu merita o pedeapsa,dar sa beneficieze si el de o reducere a pedepsei (facultative)...ca daca reusa sa amane procesul inca o saptamana scapea de pedeapsa..asa ceva nu e normal..pacat ca nu a cerut o adeverinta medicala de la medicul de familie ca sa obtina o amanare.(pot sa zic ca nu a vrut sa dea spaga la medic..:))
oltul a scris:

sa clarificam situatia...nu am zis ca nu merita o pedeapsa,dar sa beneficieze si el de o reducere a pedepsei (facultative)...ca daca reusa sa amane procesul inca o saptamana scapea de pedeapsa..asa ceva nu e normal..pacat ca nu a cerut o adeverinta medicala de la medicul de familie ca sa obtina o amanare.(pot sa zic ca nu a vrut sa dea spaga la medic..:))



Din cate stiu prezenta sau lipsa inculpatului de la proces nu influenteaza cu nimic cursul procesului. Si nu cred ca o adeverinta medicala putea fi motivul unui alt termen. Putin conteaza ca esti sanatos sau pe patul de spital, termenul e termen si se judeca si in lipsa, asta doar daca nu este strict necesara marturia celui bolnav.
nu am spus ca nu trebuiesc pedepsiti,spuneam doar ca e nedrept ca un violator sau un criminal sa scape de detentie sau sa mai aiba f putin de executat,doar pt ca s-au redus pedepsele pt viol si cel care a furat o gaina sau a condus fara permis tot 3 ani sa faca ca in cazul lui nu beneficiaza de nimic.asta era ideea.
Mister blister daca si asta e nume, daca nu ești in stare sa interpretezi corect un text la prima sau a doua vedere stai linistit! Nu are rost sa încep sa iti repet cele spuse de mine! Singura nemultumire a mea este ca nu se aproba legea favorabilă in cazul sotului meu, deoarece a luat sub minimul încadrarii si acum este lăsat la maximul din noul cod. Si sa te linistesc, nu a furat de la o persoana fizica , a fost complice , primar, un tânăr student in anul 2 de facultate in vârsta de 22 de ani. Căruia o alegere gresita ia schimbat toată viata asa ca te rog numai comenta sarcastic , si nu iti m ai da cu părerea , iti urez un an de pușcărie nevinovat ! Săi poți intalnii pe cei care sunt chiar nevinovati pt ca ei exista nu sunt un mit cum ați crede dumneavoastră

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amnistie si gratiere!!! Radhika Radhika Buna ziua! Uitati ce am gasit pe un site este adevarat Marea amnistie In pararel cu intrarea NOULUI COD in vigoare, saptamana viitoare Parlamentul ... (vezi toată discuția)
Amnistia Radhika Radhika Buna ziua ... Ce spuneti va trece legea amnistiei ? Si cand va intra pe ordinea de zi? (vezi toată discuția)
Un caz disperat violeta00 violeta00 buna seara.vreau sa va fac cunoscut cazul meu deoarece am fost persoana nepotrivita la locul nepotrivit si pentru asta am platit un pret mult prea mare.intro ... (vezi toată discuția)