Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Anulare permis auto
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Anulare permis auto

in martie 2013, in urma unui proces penal in care am fost inculpat (vatamare corporala din culpa), am primit doar o amenda penala. Cand am fost la politie sa intreb de permis, mi l-au anulat.Trebuie sa dau iar examen pentru permis auto?(in hotarare nu scria nimic de permis).Vreo modificare cu noul cod penal?
OUG195
Art.114. - (1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie;
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru infracţiunile prevăzute la art.85, art.86 alin.(2), art.87 alin.(1), (2), (4) şi (5), art.89 alin.(1) şi (2), art.90 alin. (1) şi art.92 alin.(3);

Art.116. - (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una din situaţiile următoare:
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii penale sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;

NCP nu aduce nicio modificare in acest sens. Pentru amenda penala permisul tot se anuleaza.
Ptr obtinerea unui nou permis se urmeaza aceleasi etape ca ptr obtinerea unui permis de conducere cu exceptia ca nu se mai face scoala de soferi.