Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Copyright
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Copyright

Buna seara,

Am un blog culinar iar in aceasta seara am descoperit ca o reteta inventata de mine, a fost folosita de un post de televiziune.
A fost scrisa si pe site-ul lor dar a fost folosita si intr-o emisiune culinara.
Precizez ca au copiat tot textul de pe site-ul meu (ingrediente si metoda de preparare) si au adaugat 3 ingrediente, ca sa schimbe putin reteta.

Se vede clar ca reteta imi apartine, tot textul este de pe blogul meu si va imaginati ca e frustrant sa muncesti pentru un blog, ca apoi sa vina cineva, sa dea un copy/paste, sa mai adauge 3 ingrediente si sa isi insuseasca reteta.

Ce pot face in cazul acesta? Cum ma protejeaza legea copyright-ului? Ii pot da in judecata?

Va multumesc frumos,
Oana C.
retetele culinare nu se protejeaza prin drept de autor sau brevet. retetele culinare pot face obiect de know-how pe baze contractuale intre parti.

Adica, cu alte cuvinte nu le pot face nimic?
cam asa ceva