Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Cine intocmeste draftul de contract
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Cine intocmeste draftul de contract

intr-un SRL infiintat de UAT exista obligativitatea de a numi o pers desemnata cu achizitiile publice.

In urma numiri unui persoanei cu atributii... acesta a impuns ca drafturile de contracte de achizitii sa fie intocmite si propuse de achizitii si nu de compartimentul juridic.

Cum este corect? Care este baza legala?

Cum este corect?

Opinia mea este ca juridicul propune draftul de contract si supervizează întregul proces de angajare a unor obligații
Baza legala consta in reglementarile interne ale institutiei dvs..
Legea nu impune o anume profesie pentru a concepe un draft de contract.

In principiu, draftul poate fi intocmit de compartimentul care gestioneaza si viitorul contract, si supervizat de compartimentul juridic, cel care trebuie sa vizeze legalitatea oricarui act.