avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sucursala poate sta ca parte in instanta?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sucursala poate sta ca parte in instanta?

Buna seara. Va rog sa imi spuneti daca o sucursala fara personalitate juridica, poate sta ca parte parata in instanta si care este temeiul legal.
Cel mai recent răspuns: cristina69 , utilizator 13:25, 7 Februarie 2014
Nu. Sucursala nu poate sa stea in proces in locul societatii fondatoare, dar poate susbscrie actele procedurale facute in numele societatii fondatoare, evident in limitele mandatului care i-a fost acordat si in legatura cu activitatea de afaceri caracteristica sucursalei asa cum a fost delimitata prin actele constitutive. Societatea fondatoare poate fi citata si la sediul sucursalei, sucursala fiind o asezare comerciala a persoanei citate.
Si daca societatea este citata la sediul sucursalei, se considera ca este parte procesuala parata,in speta,societatea fondatoare? Adica vreau sa spun ca nu mai este necesara citarea separata de catre instanta a societatii fondatoare...
adisan a scris:

Nu. Sucursala nu poate sa stea in proces in locul societatii fondatoare, dar poate susbscrie actele procedurale facute in numele societatii fondatoare, evident in limitele mandatului care i-a fost acordat si in legatura cu activitatea de afaceri caracteristica sucursalei asa cum a fost delimitata prin actele constitutive. Societatea fondatoare poate fi citata si la sediul sucursalei, sucursala fiind o asezare comerciala a persoanei citate.


Ar fi bine, totuși, să dați o informație corectă, D-le avocat.
Deci, depinde dacă în speță se aplică vechiul Cod de procedură civilă, sau noul Cod de procedură civilă.

Pentru NCPC avem o prevedere destul de clară:

ART. 56 Capacitatea procesuală de folosinţă
(1) Poate fi parte în judecată orice persoană care are folosinţa drepturilor civile.
(2) Cu toate acestea, pot sta în judecată asociaţiile, societăţile sau alte entităţi fără personalitate juridică, dacă sunt constituite potrivit legii
.”
Ultima modificare: Marți, 4 Februarie 2014
Patrick_, utilizator
Am inteles. Multumesc ptr. precizari
Nu cred ca art.56 NCPC se refera la sucursalele fara personalitate juridica privite ca dezmembraminte ale societatii comerciale.

Sucursala fara personalitate juridica nu actioneaza in nume propriu, ci in numele si pe socoteala bancii careia i se subordoneaza, in limitele mandatului primit de la banca.

Alte discuții în legătură

Calitate procesuala, sucursala cryingangel cryingangel Buna ziua, As dori sa ma interesez daca o sucursala poate introduce o actiune in justitie, si legea, art. unde se mentioneaza acest lucru. Va multumesc ... (vezi toată discuția)
Capacitatea procesuala de folosinta a agentiilor judetente a finantelor publice AndreeaAc AndreeaAc Intr-un dosar avand ca obiect contestatie la executare formulata in contradictoriu cu o Agentie judeteana a finantelor publice, instanta a invocat din oficiu ... (vezi toată discuția)
Proces omniasig MAXIMMUSS MAXIMMUSS am obtinut la fond castig de cauza , prin care OMNIASIG BUCURESTI, a fost obligata sa-mi plateasca suma de 15.000 lei diferenta prima de asigurare neachitata, ... (vezi toată discuția)