Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Conditii acordare spor sef birou sau sef serviciu
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Conditii acordare spor sef birou sau sef serviciu

Lucrez la o scoala gimnaziala pe postul de contabil sef, incepand cu 1 ianuarie 2014 mi-a fost taiat sp. de conducere pe baza OUG 77/2013 si a Legii bugetului de stat. Pot sa pastrez sp. conducere conf.OUG 77/2013, art.3 in cazul in care am in subordine 5-7 functii de executie? In unitate personalul nedidactic este compus din: secretar sef, laborant, bibliotecar, administrator (pers. didactic auxiliar), femei de serviciu, muncitori. Administratorul are prin fisa postului in subordine muncitorii si femeile de serviciu fara a beneficia de spor conducere.
Poate sa fie constituit sef birou sau sef serviciu, atribuindu-se in subordine persoanele de mai sus?
ana-cer, moderator
[ link extern ]

Ar trebui ca toate posturile de executie sa aiba atributii financiar-contabile. Nu pot avea atributii de gestionare a bugetului laboranta, bibliotecara, femeile de serviciu!