Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Intrebare lg. 544/2004
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Intrebare lg. 544/2004

Buna
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare.
In luna decembrie am depus o cerere de aprobare a unei organigrame la un minister. Suntem in luna aprilie si inca nu am primit raspuns.
O pot considera aprobata deoarece a trecut termenul legal de 30 de zile pentru raspuns, conform legii 544/2004, art. 2 (1), lit. h?
Va rog sa-mi spuneti clar daca exista vreun articol de lege care sa prevada acceptarea (aprobarea) tacita dupa neprimirea in termen de 30 de zile de la depunere.

Va multumesc.
Orice persoana care se considera vatamata intr-un drept al sau ori intr-un interes legitim, de catre o autoritate publica, printr-un act administrativ sau prin nesolutionarea in termenul legal a unei cereri, se poate adresa instantei de contencios administrativ competente, pentru anularea actului, recunoasterea dreptului pretins sau a interesului legitim si repararea pagubei ce i-a fost cauzata.

:offtopic:
LEGE nr.544 din 25 noiembrie 2004 pentru înfiinţarea comunei Răscăeţi prin reorganizarea comunei Vişina, judeţul Dâmboviţa :-/ ... cred ca este un alt act normativ ;)