Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce se întâmplã dacã nu mã prezint la primul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce se întâmplã dacã nu mã prezint la primul termen al cauzei?

Buna ziua,

Peste cateva zile am primul termen intr-un dosar de contencios adminitrativ conform legii 554 pe 2004 la Tribunalul...... Eu sunt unicul reclamant iar un minister paratul. In caz ca nu ma prezint la primul termen de judecata se poate anula procesul sau imi vor trimite citatie pentru un nou termen?

Cu mutumiri pentru raspuns......
juridicvision, utilizator
Daca dvs sau partea adversa ati solicitat judecarea cauzei in lipsa dosarul nu se suspenda.
Multumesc foarte mult pentru raspuns. Nu am cerut judecarea dosarului in lipsa. Cineva mi-a spus ca ar fi mai bine sa sar primul termen fiindca voi primi pe urma citatie iar procesul se va pune pe rol si abia apoi sa ma prezint. Oare e mai bine asa? Oricum la Tribunal nu ar fi decat prima treapta inainte de Curtea Constitutionala.
juridicvision, utilizator
Nu puteți să ”săriți” peste termene, așa cum ați fost sfătuit.

Dacă sunteți legal citat și dacă niciuna dintre părți nu se prezintă și nici nu a solicitat judecarea cauzei în lipsă, instanța va suspenda judecata.

Nu înțeleg sfatul pe care l-ați primit. De ce să ”săriți peste termen”? Care ar fi scopul neprezentării la primul termen de judecată? Cu ce vă ajută asta?
Inca odata va multumesc pentru raspuns. Nici eu nu pot intelege de ce am fost sfatuit astfel, mai ales ca este vorba despre un proces important despre care multi vor auzi in presa. Nu pot sa va dau amanunte si nici date dar am fost sfatuit sa nu ma prezint la primul termen si sa astept citatia pentru termenul urmator. Dupa ce am fost la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii am fost indrumat aici la Tribunal spre a fi trimisa plangerea mea la Curtea Constitutionala, unica in masura sa combata anumite acte normative discriminatorii. Nu vreau sa ma pronunt asupra persoanei mele fiindca nu cred ca este bine aici, dar tot ce vreau sa va spun este ca ma lupt cu un minister care jongleaza pe bazele unei legi condamnate deja nu numai de mine si de presa dar mai ales de forurile internationale. Motiv pentru care si eu ma aflu intr-o atare situatie.Mai multe nu va pot spune decat ce veti afla din presa pe viitor.Prin urmare ceea ce mi s-a indicat ar fi fost o chicita avocaceasca sa nu ma prezint pe motiv ca ministerul fiind atat de puternic ar putea anula cererea mea de chemare in judecata prin interpusi iar daca nu sunt acolo ar introduce cererea mea si astfle procesul ar fi pe rol.
Nici nu stiti cat va multumesc. Ma voi prezenta la primul termen si nu doar la cel de-al doilea.. Acum realizez ce mult bine mi-ati facut spunandu-mi advarul.Am fost sfatuit si de alti juristi seriosi sa ma prezint. Site-ul vostru face cat mai multe birouri avocatesti la un loc.Va doresc numai bine.
juridicvision, utilizator