Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Momentul plãþii taxei judiciare de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Momentul plãþii taxei judiciare de timbru

taxa de timbru la o contestatie la executare silita se plateste la momentu depunerii sau pina la primu termen de judecare
În orice litigiu, indiferent de obiectul său, taxa judiciară de timbru se plăteşte anticipat.

Aceasta este regula. În situaţia în care nu veţi achita anticipat taxa judiciară de timbru, veţi primi o adresă din partea instanţei prin care vi se va pune în vedere ca, într-un termen de x zile, să faceţi dovada achitării taxei, sub sanţiunea anulării cererii.