avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... cum procedez ?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

cum procedez ?

Servus . Intrebare : Cum pot face o contestatie la executare , eu personal nefiind in Romania ? Se poate prin posta ?
Trebuie sa timbrez ? Cum o fac din strainatate ? Cat costa taxele ?

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Marian Senchiu , Avocat 17:37, 3 Ianuarie 2014
Buna ziua, din nou.
O puteti trimite prin posta, dar veti avea o mare problema cu dovada taxei de timbru si cu plata ei.

taxa este in functie de cuantumul creantei contestate, maxim 1000 lei.
Ultima modificare: Vineri, 3 Ianuarie 2014
ContSters214341, utilizator
Inteleg ca nu pot plati taxa de timbru din strainatate ?
Daca asa e ....cum pot proceda pentru a opri o eventuala executare silita ?
Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 3 Ianuarie 2014
ContSters214341, utilizator
Ba cred ca puteti plati din strainatate, asta trebuie sa intrebati la banca dumneavoastra.
Ca sa suspendati executarea silita trebuie sa cereti suspendarea, in cadrul contestatie si pe cale separata, printr-o actiune prin care solicitati suspendarea provizorie a executarii silite.

p.s. nu mai folositi butonul citeaza, folositi cu incredere butonul raspunde. Multumesc anticipat!
va mai supar cu o singura intrebare ..... : daca depun contestatia la executare prin posta la o data , taxa de timbru de 1000 lei ( maxima din cate inteleg) trebuie depusa in aceeasi zi ?
multumesc anticipat
taxa se depune cel tarziu pana la primul termen de judecata.

Alte discuții în legătură

Momentul plãþii taxei judiciare de timbru redinciucconstantin redinciucconstantin taxa de timbru la o contestatie la executare silita se plateste la momentu depunerii sau pina la primu termen de judecare (vezi toată discuția)
Contestatie executare silita opc25 opc25 ca urmare a neplatii unei despagubiri catre .....pentru folosirea drumului public am fost executat de catre acestia pentru suma de 28 de euro, insa cheltuiele ... (vezi toată discuția)
Nu e normal să se facă compensări între obligațiile de plată din același dosar, din aceeași hotărâre? doragheta doragheta In perioada 2012-2015 am fost parte intr-un proces de partaj (eu fiind reclamanta). Solutia data de judecatoria Buftea a avut la baza calcule gresite d.p.d.v. ... (vezi toată discuția)