Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... cum procedez ?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

cum procedez ?

Servus . Intrebare : Cum pot face o contestatie la executare , eu personal nefiind in Romania ? Se poate prin posta ?
Trebuie sa timbrez ? Cum o fac din strainatate ? Cat costa taxele ?

Multumesc anticipat
Buna ziua, din nou.
O puteti trimite prin posta, dar veti avea o mare problema cu dovada taxei de timbru si cu plata ei.

taxa este in functie de cuantumul creantei contestate, maxim 1000 lei.
ContSters214341, utilizator
Inteleg ca nu pot plati taxa de timbru din strainatate ?
Daca asa e ....cum pot proceda pentru a opri o eventuala executare silita ?
Multumesc
ContSters214341, utilizator
Ba cred ca puteti plati din strainatate, asta trebuie sa intrebati la banca dumneavoastra.
Ca sa suspendati executarea silita trebuie sa cereti suspendarea, in cadrul contestatie si pe cale separata, printr-o actiune prin care solicitati suspendarea provizorie a executarii silite.

p.s. nu mai folositi butonul citeaza, folositi cu incredere butonul raspunde. Multumesc anticipat!
va mai supar cu o singura intrebare ..... : daca depun contestatia la executare prin posta la o data , taxa de timbru de 1000 lei ( maxima din cate inteleg) trebuie depusa in aceeasi zi ?
multumesc anticipat
taxa se depune cel tarziu pana la primul termen de judecata.