Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura proforma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura proforma

Am o factura proforma de la o societate, de vreo 10 zile, cand valoarea euro era foarte mare(valoarea fact. este la cursul euro din ziua respectiva).Atunci am si trimis societatii in cont, o parte din bani! (achizitionez niste utilaje).Este posibil azi, cand valoarea euro a scazut,sa-mi anuleze factura proforma si sa-mi emita factura finala la valoarea euro de azi??
Factura proforma nu se anuleaza, nu este document justificativ pentru inregistrarea in evidentele contabile si nu genereaza obligatii de plata. Dvs ati achitat un avans. Solicitati factura de la furnizor.