avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura proforma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura proforma

Am o factura proforma de la o societate, de vreo 10 zile, cand valoarea euro era foarte mare(valoarea fact. este la cursul euro din ziua respectiva).Atunci am si trimis societatii in cont, o parte din bani! (achizitionez niste utilaje).Este posibil azi, cand valoarea euro a scazut,sa-mi anuleze factura proforma si sa-mi emita factura finala la valoarea euro de azi??
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 21:28, 5 Februarie 2014
Factura proforma nu se anuleaza, nu este document justificativ pentru inregistrarea in evidentele contabile si nu genereaza obligatii de plata. Dvs ati achitat un avans. Solicitati factura de la furnizor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avans achizitie intracomunitara pe baza de factura proforma-decl.390 ContSters86219 ContSters86219 Intrebare: Un furnizor din Uniunea Europeana (Germania) nu livreaza un utilaj agricol comandat, decat in conditiile achitarii unui avans (in cazul nostru 10% ... (vezi toată discuția)
Factura de avans niko 94 niko 94 Buna ziua, Avem o factura proforma, avans utilaje in 22.02.10, plata se face in 23.02.10 iar factura vine in 25.02.10.Cum se inreg. in conta: 1.plata av in ... (vezi toată discuția)
Inregistrare / intocmire factura buna executie MINPOP MINPOP O soc. comerciala incheie un contract de vanzare in valoare de 120.000 euro pentru o instalatie care va fi livrata beneficiarului in termen de 60 zile de la ... (vezi toată discuția)