Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces civil
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces civil

In cazul in care trebuie sa angajez un avocat care sa ma reprezinte in instanta de judecata,in alta localitate ,prezenta mea este necesara?,ca sa nu fiu silit sa ma tot deplasez la 150 km.Deasemenea as dori sa stiu cine trebuie sa plateasca onorariul avocatului,cine castiga procesul,sau cine-l pierde.Va multumesc.
Buna ziua,
Prezenta dumneavoastra este necesara doar in cazul in care este vorba de divort sau daca sunteti chemat la interogatoriu.
Cine angajaza avocat ii plateste onorariul la angajare primind chitanta si cine pierde va plati cheltuielile de judecata in care este inclus si acel onorariu conform chitantei.
Dvs veti avansa onorariul avocatului care sa va reprezinte interesele.

Chitanta justificativa pentru onorariu va fi depusa in original la dosarul cauzei si se vor solicita cheltuieli de judecata.

Daca dvs castigati procesul, atunci partea adversa va fi obligata sa va restituie suma astfel platita si dovedita prin chitanta de la dosar.