Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumul de functii la acelasi angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumul de functii la acelasi angajator

un angajat poate avea 2 cim-uri, unul pe perioada nedeterminata de 8 ore/zi ca dir.gen si unul pe perioada determinata 8 ore /zi ca director de proiect, cu salariu stabilit pentru fiecare functie/ cim, la acelasi angajator ?
Da, este posibil.

Codul muncii:
ART. 35
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiţi sau la acelaşi angajator, în baza unor contracte individuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) situaţiile în care prin lege sunt prevăzute incompatibilităţi pentru cumulul unor funcţii.
Codul Muncii prevede la art.35 dreptul salariatului de a cumula mai multe functii la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.

Codul muncii nu face distinctia intre diferitele tipuri de contracte de munca care pot fi incheiate de o singura persoana, astfel incat acestea pot fi, dupa caz, cu norma intreaga sau cu timp partial, pe perioada nedeterminata sau pe perioada determina, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.
freeelis a scris:

Codul Muncii prevede la art.35 dreptul salariatului de a cumula mai multe functii la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.

Codul muncii nu face distinctia intre diferitele tipuri de contracte de munca care pot fi incheiate de o singura persoana, astfel incat acestea pot fi, dupa caz, cu norma intreaga sau cu timp partial, pe perioada nedeterminata sau pe perioada determina, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.

as fi vrut un da sau un nu? sau ceva de genul" da, poate avea doua contracte de cate 8 ore fiecare" pentru cei mai grei de .....
Oricum, multam frumos
In partea a doua a mesajului meu , era deja raspunsul pentru dvs. - raspuns afirmativ.
multumesc, cu tot respectul pentru dvs. si echipa.