Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reziliere contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reziliere contract de intretinere

acum aproximativ un an am incheiat un contract de intretinere cu o persoana in varsta de 76 ani.O luna a fost ok, dar apoi am fost sicanat mereu de batranica, mereu pretentioasa, mereu nemultumita.Pe scurt, vrea rezilierea, pt ca vrea doar bani, deci implicit isi doreste sa vanda apartamentul cu pricina.Si-a cautat rude, le-a spus ce vrea, au mintit-o ca vor avea grija ei de ea si sa rezilieze cat mai repede.Asa ca i-am spus ca eu nu renunt asa, am cheltuit o groaza de bani, plus ca ea refuza intretinerea, nu pot sa fac nimic, decat fara stirea ei.Am incercat sa respect clauzele din contract , dar nu e posibil cu ea.Am zis sa contactez un avocat si sa o actionez in instanta pt ca nu ma lasa sa imi indeplinesc obligatiile contractuale.Ea vrea sa vanda si atat, e tot ce imi spune.
Buna seara.Recomandarea mea este sa va angajati un avocat care sa studieze contractul de intretinere pentru a gasi solutii sa va recuperati sumele cheltuite si pentru a stabili conditiile concrete in care se poate rezilia contractul
este chiar indicat sa nu incercati rezolvarea problemei de unul singur si cred ca vanzarea de care tot vorbeste nu poate fi realizata fara sa tina seama de contractul pe care l-a incheiat cu dumneavoastra...;)
Pentru inceput ar fi bine sa aveti probe cum ca dvs ii oferiti intretinerea stabilita prin contract!