Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acord functionare local alimentatie publica
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acord functionare local alimentatie publica

Buna seara,

Doresc sa va pun doua intrebari:
1 - O firma care desfasoara activitate de alimentatie publica-comercializeaza si bauturi alcoolice- intr-un condominiu trebuie sa aiba acordul vecinilor pentru a primi acordul de functionare?
2 - Pentru extinderea spatiului comercial prin concesionarea terenului de la primarie societatea are nevoie de acordul asociatiei de proprietari pentru primirea autorizatiei de construire.

Va multumesc!
1.Dupa cum reiese dv. deja desfasurati activitatea de comert deci acel acord nusi mai are rostul pe parcurs .
- infiintare firma se face cu acordul cu cei care va invecinati pe verticala si orizontala

2.Daca terenul este concesionat de la primarie inseamna ca terenul este al lor si nu a asociatiei deci acordul de construire si autorizatie se cere de la primarie .
jordella a scris:

1 - O firma care desfasoara activitate de alimentatie publica-comercializeaza si bauturi alcoolice- intr-un condominiu trebuie sa aiba acordul vecinilor pentru a primi acordul de functionare?

Cei ce va elibereaza "acordul de functiinare" trebuie sa va spuna ce documentatie sa prezentati si daca trebuie sau nu acordul vecinilor.
2 - Pentru extinderea spatiului comercial prin concesionarea terenului de la primarie societatea are nevoie de acordul asociatiei de proprietari pentru primirea autorizatiei de construire.

Cei ce va elibereaza autorizatia de construire va spun ce in scrisuri, ce documente sa depuneti si daca este sau nu nevoie de acordul vecinilor.

Suntem locatarii unei asociatii si de catva ani ne luptam sa nu se construiasca in continuarea blocului o terasa acoperita a unei firme care serveste si bauturi alcoolice, firma care si-a schimbat destinatia din magazin de panificatie in firma de alimentatie publica fara a primi acordul nostru al locatarilor.
Pana acum toti primarii care s-au perindat la conducerea orasului au incercat sa acorde acest teren firmei respective si noi ne-am opus in speranta de a mai avea putin spatiu de joaca.
In demersurile facute in decembrie anul trecut fiind alt primar, consiliul local a concesionat terenul si la repetatele noastre adrese in care ne aratam dezacordul privind concesionarea terenului am primit raspuns ca" acordul asociatiei de proprietari nu este un element cerut de legislatia in vigoare in vederea concesionarii terenurilor si autorizatia de construire ce succede hotarari aprobate CL va fi eliberata de cu respectarea legi 50/1991 cu modificarile ulterioare si ne aduce la cunostiinta faptul ca" nu este necesar acordul vecinilor exprimat in forma autentica".
Ce s-a schimbat in ultimul an daca pana acum s-a respectat legea si nu a primit autorizatie de construire si acum se vede ca primaria o va elibera si ce mai putem noi face in aceasta privinta.

Va multumesc!