Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Modificari ale codului penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Modificari ale codului penal

Sotul meu a avut un accident rutier ,soldat cu o victima, care a decedat.
In octombrie 2012 a fost condamnat la 2 ani de inchisoare cu suspendare
si 2 ani de supravegere conform ART. 178 aliniat 2 COD PENAL.

Va rog frumos sa imi spuneti daca in urma noilor schimbari ale codului penal
se aplica cumva vreo modificare a pedepsei pe care o executa.

VA MULTUMESC MULT

Legea 187/2012 pentru punerea in aplicare a Legii nr. 286/2009 privind Codul penal.

Art. 16
(1) Masura suspendarii sub supraveghere a executarii pedepsei aplicata in baza Codului penal din 1969 se mentine si dupa intrarea in vigoare a Codului penal, pana la implinirea termenului de incercare stabilit prin hotararea de condamnare.
(2) Pentru determinarea legii penale mai favorabile cu privire la suspendarea sub supraveghere a executarii pedepsei conforma rt. 5 din Codul penal, instanta va avea in vedere sfera obligatiilor impuse condamnatului si efectele suspendarii potrivit legilor succesive, cu prioritate fata de durata termenului de incercare sau supraveghere.