avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Aport la capitalul social
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Aport la capitalul social

O societate comerciala vine cu aport la capitalul social al unei societati nou infiintate, cu o cladire. Cum se inregistreaza cladirea in contabilitatea firmei care vine cu aportul, si in contabilitatea firmei care primeste aportul?
Referitor la dividendele acordate societatii care a venit cu aportul in cladire, impozitul de 16% se aplica la societatea nou infiintata care da dividendele, sau la societatea care a adus aportul?
In speranta unui raspuns prompt, va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Dia-Daria , utilizator 10:35, 7 Februarie 2014
Buna ziua,

La societatea care primeste aportul:

456 = 1011 cu valoarea capitatului social nevarsat

212 = 456 cu valoarea cladirii constituita ca aport

1011 = 1012 cu valoarea capitalului varsat

La societatea care participa la capitalul social:

265 = 212 cu valoarea cladirii aportate
281 = 212 cu valoarea amortizarii pana la momentul aportului, daca este cazul

Impozitul pe dividende se retine de catre platitorul de dividende, in cazulde fata de cater societatea in care exista detineri de capital social.

Numai bine
Va multumesc frumos pentru raspunsul prompt.
Un sfarsit de saptamana placut.
La buna vedere!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Monografie contabila aport la capital social goanaa92 goanaa92 Mi sa dat o monografie contabila sa fac...si e destul de grea...de exemplu exercitiul 1 incepe: Pe data de 01.03 N se constituie societatea comerciala ... (vezi toată discuția)
Cont bancar capital social Goguvoinicu Goguvoinicu Buna ziua! În cazul infintarii unui SRL la care se stabileste un capital social de 200 lei acesta se depune (se varsa) in contul curent deschis la o banca si ... (vezi toată discuția)
Contabilitatea srl sanducatanas sanducatanas AM O MARE RUGAMINTE: Am infiintat o SRL si vreau sa stiu exact ce operatiuni contabile trebuie sa fac. 1.Cheltuieli de infiintare 1100 ... (vezi toată discuția)