avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2152 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Imbracamintea la serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Imbracamintea la serviciu

Buna ziua,

Lucrez la o societate de productie sticla si tamplarie, ca referent marketing - departament vanzari.
Recent, prin schimbarea administratorului, apar diverse modificari, printre care o impunere a purtarii unui halat la birou. Din cate am citit in codul muncii stiu ca societatea poate impune o tinuta vestimentara. Dar, intrebarea mea este daca se poate impune purtarea unui halat in birou ? Specific ca este biroul de vanzari, facturare si contabilitate . Rog sa precizati si articolul.
Multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Februarie 2014
ana-cer, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:42, 7 Februarie 2014
Codul muncii nu prevede nicio prevedere referitoare la obligatia de a purta la serviciu o anumita imbracaminte.
Asa ceva , poate fi prevazut in reg.intern si/sau in ccm aplicabil angajatorului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vestimentatie la locul de munca aura87 aura87 daca angajatorul impune o anumita tinuta vestimentara nu trebuie sa acorde angajatului o anumita suma la un interval de timp pt achizitionarea hainelor, as ... (vezi toată discuția)
Salariu / salarii compensatorii ? freeman86 freeman86 Buna seara, Lucrez de 3 ani jumate (munca neintrerupta) intr-o firma de dezvoltare software (CAEN 5829) in departamentul de marketing (COR 244104). ... (vezi toată discuția)
Schimbare incadrare la absolvire facultate petu petu Sunt sef birou intr-o institutie publica.Am o vechime in munca de 23 ani.Pana in anul 2008 am fost incadrata ca si contabil IA cu delegatie de sef birou.In ... (vezi toată discuția)