Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Imbracamintea la serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Imbracamintea la serviciu

Buna ziua,

Lucrez la o societate de productie sticla si tamplarie, ca referent marketing - departament vanzari.
Recent, prin schimbarea administratorului, apar diverse modificari, printre care o impunere a purtarii unui halat la birou. Din cate am citit in codul muncii stiu ca societatea poate impune o tinuta vestimentara. Dar, intrebarea mea este daca se poate impune purtarea unui halat in birou ? Specific ca este biroul de vanzari, facturare si contabilitate . Rog sa precizati si articolul.
Multumesc!
ana-cer, moderator
Codul muncii nu prevede nicio prevedere referitoare la obligatia de a purta la serviciu o anumita imbracaminte.
Asa ceva , poate fi prevazut in reg.intern si/sau in ccm aplicabil angajatorului.