Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Plata retroactiva a impozitului
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Plata retroactiva a impozitului

Buna dimineata!
Am si eu o problema vis-a-vis de plata impozitului pe terenul concesionat in anul 2005.Pentru constructia locuintei s-au obtinut toate avizele necesare si s-au depus la primaria orasului.Sa executat receptia fundatiei apoi receptia constructiei parter cu o persoana autorizata din cadrul primariei.Anul acesta am mers la primarie pentru a achita impozitele datorate.An de an.mi sa oprit doar plata concesiunii terenului.Nu am fost instiintata de lucratorii primariei de alta plata.Anul acesta am fost instiintata sa ma prezint la serviciul taxe si impozite pentru a achita impozitul pe teren si,locuinta datorat retroactiv din anul 2009 pana in prezent.Nefiind instiintata prin nici o adresa din partea primariei in toti acesti ani este legal sa mi se impute aceste taxe retroacriv?(respectiv cinci ani) Astept un raspuns.Va multumesc.
Daca exista proces verbal receptie constructie imobil,pe cale de consecinta acesta a fost inregistrat pe rolul dv fiscal,pentru care datorati impozit din luna urmatoarea inregistrarii de autoritatea fiscala