avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cedare contract leasing
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cedare contract leasing

Buna ziua,
Care este tratamentul contabil in cazul in care un SRL vrea sa cedeze ultima rata de leasing unei persoane fizice ( ultima rata din 12 rate) , autoturismul nemaifiind necesar SRL ului - din motive ce nu conteaza in situatia de fata - ?
Se emite factura, la ce valoare?
Autoturismul s-a amortizat 11 luni, trebuie sa facturam la valoarea ramasa de amortizat?
Se poate ceda leasingul fara plata? Daca da, ce documente se intocmesc?

Alte discuții în legătură

Cesiune leasing financiar Lavinika Lavinika Am urmatoarea situatie: -am incheiat un contract de leasing financiar in iul 2008, obiectul contractului: Autoturism - in Iun 2011 s-a achitat penultima ... (vezi toată discuția)
Deductibilitatea unor sume achitate cu titlu de avans in baza unui antecontract de vanzare victor_dutu victor_dutu Bună ziua! Vă supun atenției următoarea speță: O societate (S.R.L.) are încheiat un contract de leasing pentru un autoturism. Au mai rămas de ... (vezi toată discuția)
Leasing lisandraa lisandraa buna ziua problema mea este:am facut contract de leasing pe societate si acum am primit ultima factura de la rci leasing.vreau sa trec masina pe persoana ... (vezi toată discuția)