Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mama surogat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mama surogat

Vreau sa stiu daca exista legislatie in Romania cu privire la mame surogat(de imprumut).Unde pot gasi informatii in aceasta privinta?
Va multumesc!
Nu exista.
O doamna cu 2 copii vrea sa ajute o alta familie care nu poate avea copii (sunt familii prietene),devenind mama surogat.Se teme insa de posibile neintelegeri care sa duca la a ramane ea mama acelui copil.(In timpul acelei sarcini mama naturala poate ramane gravida si sa nu-si mai doreasca acel copil!).Credeti ca ar putea face demersuri juridice din care sa reiese al cui este de fapt copilul purtat in pantece?Cum ar fi corect legislativ pentru ambele familii?
Riscul e f mare, deocamdata potrivit legislatiei in vigoare la aceasta data, mama e cea care naste.
Demersuri juridice poate sa faca si sa se constate cine e mama biologica a copiilor insa nu poate fi fortata sa il ia.
In opinia mea, ar trebui sa isi vada de treaba ei sau sa astepte sa avem o lege, sa poata sa incheie contract..

gi-jane2, moderator
Va multumesc!