Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren Proprietate / Interventie abuziva
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren Proprietate / Interventie abuziva

Pe un teren proprietate in extravilanul orasului m/am trezit in primavara cu o suprafata de circa 200 mp ingradita cu gard de sarma si cu un put de apa pentru localitate.
Nimeni nu m/a intrebat nimic. Cand am intrebat la Primarie mi s/a raspuns ca acestea sunt cerintele Uniunii Europene.
Terenul mi/a fost reconstituit in baza Legii 1/2000 FARA SARCINI.
Intrebare > Pot solicita chirie pentru acest teren.
este un abuz sau cel putin o neglijenta in serviciu si primaria trebuie sa raspunda - nu exista nici o reglementare europeana care sa prevada ca pe terenul cuiva trebuie sa fie un put, iat utilitatea publica se declara altfel.
eu le-as propune altceva - platiti redeventa pentru apa si vindeti apa primariei. prin neglijenta poate v-au facut o afacere profitabila! sau chirie cum ati propus.
:confused: actionati primaria in justitie pentru tulburare de pasesie si ceva trebuie sa se intample.Nu este posibil ca cei care sunt in fruntea "satului" alesi si pusi de noi sa administreze,sa incalce dreptul elementar al omului, dreptul la proprietate.Probabil mai exista detalii care sunt foarte importante, dar in principiu aceasta este o solutie realista.
putetii face actiune in instanta , invocand accesiunea( art 494 C. civ) . Astfel , puteti dobandi dreptul de proprietate asupra constructiei , platind constructorului valoarea materialelor sau obligandu-l pe constructor sa desfiinteze constructia pe cheltuiala sa si puteti cere de asemenea despagubiri pentru lipsa de folosinta a terenului .
fgs a scris:

este un abuz sau cel putin o neglijenta in serviciu si primaria trebuie sa raspunda - nu exista nici o reglementare europeana care sa prevada ca pe terenul cuiva trebuie sa fie un put, iat utilitatea publica se declara altfel.
eu le-as propune altceva - platiti redeventa pentru apa si vindeti apa primariei. prin neglijenta poate v-au facut o afacere profitabila! sau chirie cum ati propus.

Primaria mi-a propus sa-mi dea suprafata de 200 mp in alta parte, ceea ce sigur nu e o solutie avantajoasa !
Ei recunosc abuzul dar au spus ca nu stiau al cui e terenul ca sa ceara permisiunea. Acum ca faptul e implinit cred ca afacerea cu vanzarea apei e o speta interesanta intr-un proces.
Oare am si sanse de castig in instanta ?
bukinst a scris:

fgs a scris:

este un abuz sau cel putin o neglijenta in serviciu si primaria trebuie sa raspunda - nu exista nici o reglementare europeana care sa prevada ca pe terenul cuiva trebuie sa fie un put, iat utilitatea publica se declara altfel.
eu le-as propune altceva - platiti redeventa pentru apa si vindeti apa primariei. prin neglijenta poate v-au facut o afacere profitabila! sau chirie cum ati propus.

Primaria mi-a propus sa-mi dea suprafata de 200 mp in alta parte, ceea ce sigur nu e o solutie avantajoasa !
Ei recunosc abuzul dar au spus ca nu stiau al cui e terenul ca sa ceara permisiunea. Acum ca faptul e implinit cred ca afacerea cu vanzarea apei e o speta interesanta intr-un proces.
Oare am si sanse de castig in instanta ?

Nu inteleg, vanzarea apei...dat fiind faptul ca ati mentionat caracterul de "ordine publica" pe care aceasta instalatie il are, ma gandesc la Legea 33/1994 pentru exproprierea pentru cauza de utilitate publica.
Imi vine foarte greu sa cred ca cei de la consiliul local au recunoscut orice "abuz" pe care sa il fi comis cu privire la orice aspect.

Solicitati raspunsul in scris al acestora si apoi puteti intreprinde demersurile legale ce se impun, intr-o maniera intemeiata si fondata, nu pe baza a ce v-au comunicat verbal, mai mult ca sigur, o serie de persoane care, din punctul meu de vedere, nu au caderea de a face afirmatii cu privire la lucrarea amplasata pe imobilul propiretatea dvs.

Daca este vorba despre o lucrare considerata ca fiind de utilitate publica (a mentionat dansul ca aceasta instalatie deserveste domeniul public) nu vad, sincer, cum poate fi invocata accesiunea, dat fiind faptul ca doemniul public are un regim juridic special, fiind insesisabil, inprescriptibil achizitiv samd.