Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuieli comune in cadrul asociatiei de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuieli comune in cadrul asociatiei de proprietari

buna ziua. am debransat apartamentul pe care l detin de la caldura si apa calda. blocul are centrala proprie pe gaz.vrea sa stiu daca sunt obligata sa achit reparatia centralei atat timp cat eu nu beneficiez de apa calda si caldura. va multumesc.
Raspunsul simplu este ca DA, o sa fiti obligata sa achitati toate costurile repartizate pe cota-parte indiviza de proprietate. Asa prevede legislatia actuala - poate aveti timp sa lecturati sau sa va uitati pe topicuri asemanatoare.
Da, centrala termica a blocului este proprietate comuna, iar dv. aveti o cota-parte indiviza de proprietate in acea centrala. Daca e de reparat, trebuie sa contribuiti si dv pentru aceasta cota-parte de proprietate.

Nu faceti confuzie intre obligatiile fata de proprietate si avantajele renuntarii la folosirea acelei parti din proprietatea comuna.
De altfel HG 1588/2007 cu normele de aplicare a Legii 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari prevede:
Art.32
......
(3) Niciun proprietar de apartament sau de spatiu cu alta destinatie decat aceea de locuinta nu va fi exceptat de la obligatia de a contribui la plata cheltuielilor comune, ca urmare a renuntarii la folosirea unei parti din proprietatea comuna, a abandonarii apartamentului sau a spatiului cu alta destinatie decat aceea de locuinta ori in alte situatii.
Nu-i asa ca atunci cand ati locuit in imobil ati beneficiat de apa calda si caldura?Acest lucru a fost posibil pentru ca centrala era functionala.Dupa niste ani de functionare intervine uzura si chiar defectiunile.Nu doar cei care au ramas in imobil au folosit centrala care s-a stricat acum.Deci ,buni de plata la bine si....la greu.
bellefille, utilizator
Aspectul ca dv ati inteles din considerente personale sa renuntati la sistemul centralizat de alimentare cu apa calda si caldura nu constituie temei legal pentru a fi exonerat de la plata parti comune

ynocentta a scris:

Aspectul ca dv ati inteles din considerente personale sa renuntati la sistemul centralizat de alimentare cu apa calda si caldura nu constituie temei legal pentru a fi exonerat de la plata parti comune

Este putin incurcata situatia. asociatia de proprietari a facut acelasi lucru ca si cel cu ct de apartament, a renuntat la partea comuna cand a renuntat la incalzirea centralizata optand pentru incalzirea cu o centrala privata pentru o parte din condominiu chiar daca majoritara. Daca nu exista o decizie a adunarii generale explicita care sa defineasca partea comuna, ce defineste partea comuna?
C3PO, utilizator