Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pentru a doua cladire
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pentru a doua cladire

Pentru persoanele care detin una sau mai multe cladiri in afara celei de domiciliu legea prevede un impozit suplimentar.Instiintarea de plata mentioneaza pentru fiecare proprietar suma datorata ca impozit pe cladiri si suma datorata ca impozit pe teren,In situatia in care un proprietar detine un al doilea imobil ,in afara celui de domiciliu ,compus din cladire +terenul aferent.majorarea de 65% se aplica sumei datorata ca impozit pe cladire sau pentru suma totala cladire +teren?
Codul Fiscal prevede faptul ca se plateste impozit majorat numai pentu cladiri nu si pentru terenuri.
Majorarea se aplica doar pentru impozitul datorat pe cladireconform codului fiscal, art 252
[ link extern ]