Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... E legal sa faci buletin pe adresa ta mai multor ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

E legal sa faci buletin pe adresa ta mai multor persoane?

e legal sa faci buletin mai multor persoane pe locuinta ta? gen " buletin de timisoara" contra unei sume de bani, "neoficial"... ?
Cred ca stiti raspunsul, sigur ca e ilegal. Oricum e o afacere care nu mai prea functioneaza, cei de la Evidenta pot sesiza usor cand un proprietar isi da consimtamantul mai multor persoane pentru domiciliu sau resedinta si ori refuza primirea actelor ori sesizeaza politia.
Sau amandoua deodata.
Evident ca este una dintre modalitatile de realizare foloase injuste
Legal ,chiar nu puteti daca detineti 2 camere si intentionati sa acordati viza de resedinta pentru 4-5 persoane
In Slatina stiu opt persoane care au treccut domiciliul intr-un apartament de 3 camere si nu sunt ruda intre ele, deci se poate.
Daca aveti un apartament cu doua camere mai puteti sa faceti domicilul cam pentru 3-4 persoane.
Problema cea mare intervine atunci cand nu mai vrea sa plece, pentru ca nu poate fi evacuat fara hotarare judecatoreasca.