Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare apartament cu uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare apartament cu uzufruct viager

Buna seara. Cum se poate vinde un apartament cu uzufruct viager cand persoanele implicate sunt de acord. Mentionez ca de 3 ani de zile o am in grija pe matusa mea, onorandu-mi fiecare obligatie mentionata in contract, iar in acelasi timp, achitandu-i in afara de cheltuieli si o suma de 7 000 euro ce i-am dato la inceput plus 6 000 euro ce i-o voi da la semnarea contractului cu intelegere de transmitere de uzufruct ?Am solicitat asistenta IML-ului, ceea ce va fi in scurt timp la caminul in care ea este internata cu acordul nepotilor ei. Va rog spuneti-mi care este procedura cea mai simpla. Banii ce vor fi luati in urma vanzarii vor fi folositi la achizitionarea altui apartament plus transmiterea uzufructului in noul contract. Multumesc.
Puteti vinde numai cu acordul uzufructuarei. Adica ea sa fie la semnarea actului de vanzare . ce e cu IML ul...nu prea se intelege foarte bine mesajul dvs. Incercati sa l structurati si sa ne spunti concret situatia.
Multumesc. Am solicitat IML-ul, matusa mea avand varsta de 75 de ani, are diagnostic Parkinson.
Atunci in certificatul IML se va indica daca va putea incheiati actul sau nu si ce fel de act.