Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire, testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire, testament

Tatal meu a decedat in iulie 2012. A intocmit un testament la notar prin care imi lasa mie casa si curtea.Mentionez ca mai am trei frati iar succesiunea nu a fost dezbatuta. Ce valoare are acest testament in fata legii ?
Va multumesc.
In testament v a desemnat legatar universal? Tatal dvs mai avea si alte bunuri decat cele lasate pentru dvs in testament?
Mergeti si dezbateti succesiunea. Fratii dvs sunt ca si dvs mostenitori rezervatari au si ei drept la o cota din masa succesorala . Pot sa se declare de acord cu testamentul si sa nu ceara reductiunea acestuia intelegand ca dvs sa ramaneti singura mostenitoare sau poata ssa ceara reductiunea acestuia pt ca li se incalca rezerva succesorala, adica 1/8 pt fiecare dintre ei, urmand ca dvs sa culegeti din mostenire restul....
Multumesc pentru raspuns.