Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Formulare intampinare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Formulare intampinare

Buna ziua, Va rog, ma puteti ajuta cu o idee asupra modului de formulare a unei intampinari intr-un proces cu asociatia de locatari? Este vorba despre neplata intretinerii, si desi suma datorata a fost achitata complet, suntem actionati in instanta. Maine de dimineata ar trebui sa depun la judecatoria de sector aceasta "intampinare", doar ca ceea ce am gasit eu pe net ca model, nu se aplica intocmai situatiei mele, si deci nu stiu daca aceasta intampinare are o formulare si elemente de structura stas. De exemplu se vorbeste de cateva acte ce trebuiesc depuse ca dovada...la ce se refera mai exact?! Va rog mult sa ma ajutati cumva pentru ca nu vreau sa intampin probleme, mai ales ca ceea ce face obiectul acestui proces nu mai este de valabilitate - domnisoara de la chiseul de informatii de la judecatorie mi-a spus ca oricum va fi o infatisare a acestui proces chiar si acum cand nu mai sunt datornica.

Multumesc anticipat oricarei persoane care ma ajuta!
1) Un posibil model de Întâmpinare :

Judecatoria . . . ..
Secţia Civilă nr. . . . .
Dosar Civ.nr. . . ./ . . . /. . .
Termen : 10 feb. 2014

DOMNULE PREªEDINTE,

Subsemnata ..............., cu domiciliul in ,,.......,, str…., bl …, sc…, ap…,jud . . ., în calitate de pârât în cauza ce formează obiectul Dos.Civ. nr. ...../....../..., în temeiul art. 205 Cod procedură civilă, formulez si depun prezenta
ÎNTÂMPINARE
prin care, respectuos vă rog să respingeti acţiunea reclamantei ca inadmisibilă/netemeinică si nelegală, având în vedere următoarele

MOTIVE :

În fapt, la data de (ziua, luna, anul) Asociatia Proprietarilor de Apartamente ”M”, cu sediul în . . . str. . . , bl . . ., sc . . . , etaj . . . (vedeti un nr. de identificare dacă are) Cod poștal . . . , în calitate de reclamantă prin Cererea de chemare în judecată din . . . m-a cheamat în judecata în Dosarul Civil mai sus arătat, având ca obiect . . . (de exemplu : ”neplata întretinerii pt. lunile . . ., în valoare totală de . . . lei, a omis să ia în considerare că respectiva sumă i-am achitat-o încă din (ATENTIE AICI ! poate v-a actionat în judecată DUPÃ data achitarii datoriei, dacă e asa, ridicati o EXCEPTIE : exceptia tardivitatii cererii de chemare a dvs. în judecată.Daca v-a chemat mai înainte : NU MAI RIDICATI ACEASTA EXCEPTIE) ziua de . . ., luna . . . , anul . . . , potrivit Chitantelor seria . . ., nr . . . ,acte ce le depun în copie atasate prezentei Întâmpinări cu mentiunea pe fiecare ”Conform cu originalul si semnătura mea (scrieti z, luna, anul și ”Conform cu originalul” si le semnati pe fiecare pagină/în parte).
Pe cale de consecinţă, având în vedere diligentele mele mai sus arătate, vă solicit să respingeţi acţiunea reclamantei ca inadmisibilă.
Să obligaţi reclamanta ”Asociatia de Proprietari . . . ” la plata cheltuielilor de judecată.
Data . . . , Semnătura . . .

2) îl ADAPTATI/ MODIFICATI potrivit nevoilor si intereselor dvs., adresei etc etc Îl formulati în 3 exemplare IDENTICE, le înregistrati la Registratura instantei, opriti pt. dvs. un exemplar;
4) dacă printati Întâmpinarea, solicitati un bon cu stampila pe verso si-l depuneti pe exemplarul ce-l REZERVATI instantei (primul/cel de deasupra) si mentionati valoarea si numarul Bonului, z, luna, anul.Idem cu alte cheltuieli de judecată;
5) Atentie ! Va trebui sa răspundeti la TOATE capetele de acuzare ale ASOCIATIEI, sa le combateti sa depuneti PROBELE necesare apărarii dvs. etc etc
6) Cât priveste : ”De exemplu se vorbeste de cateva acte ce trebuiesc depuse ca dovada...la ce se refera mai exact?!” Necunoscand continutul Cerererii prin care ati fost chemata în judecată : NU va pot spune nimic.Studiati cu mare atentie fiecare rând al cererii;

Vă doresc reusita deplină.
O seara plăcută!
Daca ati platit intre timp suma datorata, solicitati, prin intampinare, respingerea cererii ca ramasa fara obiect, motivand ca datoria a fost achitata. Atasati la intampinare dovezile de plata. Totusi, asta nu va scuteste de plata cheltuielilor de judecata daca acestea sunt solicitate in instanta.