avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 465 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conditii deosebite - Grupa 1 de Munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conditii deosebite - Grupa 1 de Munca

Buna ziua!
Lucrez in SC Port Bazinul Nou S.A. Galati din anul 2010 in functie de macaragiu,
din cate stiu exista o lege care incadreaza pe cei care isi desfasoara activitatea
in porturi in meseriile de docheri si docheri mecanizatori in grupa 1 de munca
doresc sa stiu daca aceasta lege mai este in vigoare si daca societatea
in care lucrez benificiaza de aceasta grupa 1 pentru docherii si docherii mecanizatori!
Deasemeni va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa faca societatea pentru cei
care lucreaza ca docheri si docheri mecanizatori pentru a obtine aceasta grupa 1
in cazul in care societatea nu benificiaza de aceasta grupa 1
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:23, 10 Februarie 2014
Incepand cu data de 01.04.2001 nu mai exista grupaI si/sau grupa a II-a de munca, ci conditii speciale de munca si/sau conditii deosebite de munca.


Potrivit Legii nr.263/2010, articolul 30
(1) In sensul prezentei legi, locurile de munca in conditii speciale sunt cele din:
a) unitatile miniere, pentru personalul care isi desfasoara activitatea in subteran cel putin 50% din timpul normal de munca in luna respectiva;
b) activitatile de cercetare, explorare, exploatare sau prelucrare a materiilor prime nucleare, zonele I si II de expunere la radiatii;
c) activitatile din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale, prevazute de actele normative cu regim clasificat emise pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi;
d) aviatia civila, pentru personalul navigant prevazut in anexa nr. 1;
e) activitatile si unitatile prevazute in anexele nr. 2 si 3;
f) activitatea artistica desfasurata in profesiile prevazute in anexa nr. 4.
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 380/2013 modificare a legii pensiilor nicu1963 nicu1963 am o vechime de 25 de ani si 9 luni grupa speciala, sunt nascut pe data de 25.12 1963, va rog, as vrea sa stiu daca pot iesi acu la pensie conform Legii ... (vezi toată discuția)
In cazul iesiri la pensie pentru reducere de ce se calculeaza grupa 1a din 2 in ani sofi_1958 sofi_1958 Buna numele meu este Sofiean Ioan, sunt nascut in data de 11.02.1958 am lucrati 33ani si2 luni din care 19 ani si 10 luni de grupa 1a dar pentru reducere mi ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionarii christinel christinel M-am nascut in anul 1967 si am lucrat 26 de ani si vreo 5 luni in conditii speciale de munca.Momentan sunt somer cu indemnizatie.La ce varsta as putea sa ma ... (vezi toată discuția)