avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit registru inventar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

registru inventar

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire. In registru inventar se completeaza elementele de activ si pasiv de tipul creditelor bancare, datorii sau creante cu bugetele si soldurile la banca?
Cel mai recent răspuns: casanova , utilizator 15:27, 5 Mai 2010
corbalb@

soldul contului 411 se inventariaza prin procedura de punctare cu clientii


si daca sa presupunem unul sau mai multi dintre clienti nu confirma soldul, il trecem sau nu in registru ?

cu ocazia inventarierii elementele de activ si de pasiv se vor evalua la valoarea justa astfel incat la final bilantul contabil sa reflecte fidel patrimoniul societatii...

Contabilul poate stabilii valoarea justa pentru un mijloc fix, nefiind economist ?

Se poate discuta in fel si chip pe marginea acestui ordin privind inventarierea.
Parerea mea este ca vorbiti din punct de vedere teoretic , practic se ridica mult mai multe probleme .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Registru inventar catalin74cc catalin74cc 1.LA REGISTRU INVENTAR ,SE NOTEAZA IN EL BUNURILE FIXE ALE FIRMEI,DAR CUM SE COMPLECTEAZA? a)-SE TRECE ... (vezi toată discuția)
Pentru conventia civila se depune declaratia 205? ndan57 ndan57 am si eu o intrebare, ptr. conventie civila se depune decl. 205!!?? si pana la ce data?, pe site-ul min. de finante inca nu a aparut ptr. 2009, si o alta ... (vezi toată discuția)
Inventar magazin mixt mdogaru27@yahoo.com mdogaru27@yahoo.com Ce pasi trebuie urmati dupa ce s-a facut inventarul in magazin? Cum se inregistreaza, se completeaza registru-inventar? Multumesc. (vezi toată discuția)