Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit registru inventar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

registru inventar

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire. In registru inventar se completeaza elementele de activ si pasiv de tipul creditelor bancare, datorii sau creante cu bugetele si soldurile la banca?
corbalb@

soldul contului 411 se inventariaza prin procedura de punctare cu clientii

si daca sa presupunem unul sau mai multi dintre clienti nu confirma soldul, il trecem sau nu in registru ?

cu ocazia inventarierii elementele de activ si de pasiv se vor evalua la valoarea justa astfel incat la final bilantul contabil sa reflecte fidel patrimoniul societatii...

Contabilul poate stabilii valoarea justa pentru un mijloc fix, nefiind economist ?

Se poate discuta in fel si chip pe marginea acestui ordin privind inventarierea.
Parerea mea este ca vorbiti din punct de vedere teoretic , practic se ridica mult mai multe probleme .