Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

fetita mea implineste pe 5 martie 2 ani
pe luna feb nu mai primesc indemnizatie de cand s a introdus concediul pt tata la locul de munca nu vor sa ma mai primeasca au zis ca imi dau preaviz si somaj de cand intru in preaviz din luna feb sau de pe 5 martie?Pe luna feb ar trebui sa ma plateasca plus 21 de zile lucratoare preaviz?
1. - Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a intra in concediu crestere copil (CCC) dar nu doreste sa o faca atunci se reduce CCC al dvs. cu o luna de zile.
- Inseamna ca veti primi indemnizatie pentru CCC pana inclusiv in nziua in care copilul implineste 1 an si 11 luni (05.02.2014).

2. Incepand cu data de 6 februarie ar trebui sa reluati activitatea.

3. - Daca locul de munca al dvs. a fost desfiintat vi se poate oferi un alt loc de munca echivalent cu primul.
- Daca nu sunteti de acord cu oferta atunci veti fi concediata cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.

4. Perioada de preaviz face parte din contractul individual de munca, este vechime in munca, veti presta activitate si veti primi salariu.