Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenire concediu crestere copil pana la varsta de 2 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenire concediu crestere copil pana la varsta de 2 ani

Daca la revenire concediu crestere copil pana la varsta de 2 ani , este necesar
un test de evaluare profesionala ?
multumesc.
Depinde si de ce scrie in ccm aplicabil sau in reg.intern al angajatorului. In legislatia actuala nu avem asa ceva reglementat.

Pentru sectorul bugetar :
Odata cu intrarea in vigoare a Legii nr.330/2009 si-a incetat aplicabilitatea prevederile legale ale O.U.G. nr.42/2001 privind creşterile salariale ce se vor acorda în anul 2001 personalului din sectorul bugetar , care dispunea la art.9 urmatoarele: Persoanele angajate în sectorul bugetar, aflate în concediu plătit pentru îngrijirea copiilor în vârstă de până la 2 ani, persoanele angajate care nu au prestat activitate în ultimele 12 luni, fiind în concediu medical sau în concediu fără plată, potrivit legii, precum şi persoanele angajate din administraţia publică centrală ale căror contracte individuale de muncă sunt suspendate şi persoanele care revin în funcţia publică din care au fost suspendate, în condiţiile legii, pot fi evaluate în vederea stabilirii salariului de bază în termen de 15 zile de la reluarea activităţii, în cazul în care promovează examenul de testare a cunoştinţelor profesionale, organizat în acest scop de angajator, procedându-se în acelaşi mod ca şi în cazul persoanelor angajate prin concurs.

Legea nr.330/2009 a fost abrogata de Legea nr.284/2009 ... Astfel ca in acest sens, in prezent, nu exista nicio astfel de obigatie.
Recomanda
Cornel Vasile, Consilier juridic