Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce se mai poate face cand articole din CPP sunt ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce se mai poate face cand articole din CPP sunt aplicate eronat?

sunt insistenta fiinda am nevoie sa-mi raspundeti ce se intampla in urmatorul caz:
dupa ce a fost cercetat cazul de tulburare de posesie de catre parchet, s-a emis rezolutia
in rezolutie scrie" ......se apreciaza ca sunt incidente dispozitiile art 10 lit b cpp, urmand a se dispune scoaterea de sub urmarire penala fata de invinuitii......" si apoi
"Vizand si dispozitiile art 249 cpp, raportat la art 11 pct 1 lit b, cpp, cu referire la art 10 lit b cpp"
1. art 249 cpp spune. scoaterea de sub urm pen are loc cand se constata existenta vreunuia dintre cazurile prev. la art 10 lit a-e, si exista invinuit sau inculpat in cauza
2. art 11, pct 1 lit b spune, in cursul urmaririi pen procerorul, la prop organului de cercetare pen sau din oficiu dispune - incetarea procesului penal in cazurile prev de art 10 lit f-j
Procurorul in cazul de fata a dispus scoaterea de sub urmarire penala in baza art 10 lit b si nici decum in baza art 10 lit f-j X-(
Mai departe am facut plangere la judecatorie, ca fondul cauzei nu a fost clarificat, obiectivele nu au fost respectate
Instanta a respins plangerea mea, mentinand rezolutia data de procuror
H J a fost data in baza art 278.1 pct 8 alin a, fiind definitiva
Dar art 278.1 pct 8 lit a, se aplica numai in situatia cand nu a intervenit nici o situatie din art. 10 cpp
ajutati-ma sa stiu in cazul aplicarii gresite a mai multor articole de lege ce se mai poate face?
Buna ziua!

In acest caz, hotararea judecatorului este definitiva. Practic, sunteti legata de maini si de picioare, din pacate.

Cu stima.
ma pot plange la CEDO?
M-i s-a ingradit dreptul la o justa judecata prin aplicarea art 278.1 pct 8 lit a, care nu putea fi aplicat pe motive ca parchetul s-a folosit de art 10 in rezolutia data
multumesc,