Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... E legal sa ma concedieze?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

E legal sa ma concedieze?

Buna ziua! Am si eu nevoie de un sfat va rog. De 1 an lucrez la o sala de sport. Am fost adus de o cunostinta comuna (a mea si a patronilor), Aceasta cunostinta a avut niste neintelegeri cu seful si si-a dat demisia. Eu am ramas in continuare, nu am avut nici un fel de certuri cu ei, nu au nici un motiv sa se planga de modul in care imi desfasor munca..si totusi mi-au adus ca ma vor concedia incepand cu luna viitoare. Ceea ce mi s-a spus de catre Dl.Manager a fost ca "s-au plans clientii de tine si conducerea mi-a spus sa te concediez"
Ce e de facut? Nu cred ca e corect...si nici legal. Ce drepturi am?
Pana la deciderea efectiva a concedierii dvs, aveti drepturile si obligatiile prevazute in c.i.m.

Daca se va decide concedierea dvs, atunci pasii sunt urmatorii :
- va vor instiinta cu o adresa ca intrati in preavizul de 20 de zle lucratoare.
- la expirarea duratei preavizului , c.i.m. va inceta in baza art.65 C.mun.

La incetarea c.i.m. va trebui sa primiti de la angajator:
- decizia de concediere
- adeverinta de vechime
- adeverinta de somaj

In cazul unei astfel de concedieri :
- pe durata preavizului aveti dreptul la reducerea timpului de munca numai daca asa ceva este prevazut in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului

- aveti dreptul la somaj, daca indepliniti conditiile prevazute de lege. Detalii despre conditii gasiti aici:
www.avocatnet.ro/content/for...

- aveti dreptul la salarii compensatorii numai daca asa ceva este prevazut in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului

Daca sunteti nemultumit ca ati fost concediat, atunci aveti posibilitatea sa contestati decizia de concediere in termen de 45 de zile de la data comunicarii la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca. Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.
Si totusi...au voie sa ma dea afara doar..ca asa vor ei? Nu trebuie a aiba dovezi? plangeri scrise ale clientilor nemultumiti din vina mea? Cedez pur si simplu? Nu e cinstit
Se poate invoca criza financiara - cel mai uzitat motiv, in cazul expus de mine mai sus.

Pentru o concediere disciplinara nu sunt incidente cele mentionate in mesajul meu anterior.