Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Fisa post
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Fisa post

Este normal ca un consilier asistent (vechime minima 1 an) sa aiba prevazute in fisa postului aceleasi atributii si responsabilitati ca ale unui consilier superior (vechime minima 9 ani)?
asta depinde de conditiile de angajare si de politica firmei.
Nu, nu este normal, tocmai pe principiul ca, la fiecare avansare in grad profesional fisa postului se completeaza cu noi atributii. Si nici nu mi se pare posibil ca ocupantii celor doua functii sa aiba aceleasi atributii, intrucat experienta minima a functionarului public asistent nu-i permite sa indeplineasca sarcini atat de complexe ca cele care ar trebui sa se gaseasca in fisa postului unui functionar public superior, cu o vechime de minim 9 ani.
Cum pot proceda in momentul in care superiorul ierarhic imi va inmana aceasta fisa de post pe care trebuie sa o semnez?
Nu o semnezi si ii spui motivele pentru care nu o semnezi, poate ajungeti la un punct comun si va mai scoate din atributii.