Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata F stagiu incomplet
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata F stagiu incomplet

Femeie, nascuta 05.02.1960, stagiu de cotizare 21 de ani in tara si 3 ani in Italia, cand poate iesi la pensie anticipat? Poate plati "din mana" contributia la pensie ptr a ajunge "la zi"? Cat ar fi aceasta contributie lunara, trebuie sa plateasca din urma?
Acum am inteles! :slap:

Sper ca in mod corect!:)
Trebuie sa cotizeze inca 7 ani si 8 luni pentru a putea iesi la pensie anticipata partiala adica pana in 2021 cand va implini 61 ani si 8 luni.
cyan, moderator
Pentru limita de varsta cele doua conditii sunt:
Varsta standard 61 de ani si 8 luni
Stagiul minm de 15 ani
Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare de 45%:
Varsta 56 de ani si 8 luni(5 inainte).
Stagiu complet de 31 de ani si 8 luni,fara stagiul asimilat(pensie de invaliditate,cursuri universitare de zi).
Se pare ca nu am inteles corect!:sorry:

Poate sa iasa la pensie anticipa partiala cu penalizare la implinirea varstei de 56 de ani si 8 luni dar trebuie sa aiba un stagiu complet de 31 de ani si 8 luni. Aici cred ca am inteles corect.

Inteleg ca trebuie sa indeplineasca cele 2 conditii cumulativ.

Inseamna ca nu poate iesi la pensie anticipata cu penalizare decat dupa indeplinirea stagiului complet de 31 de ani si 8 luni pe care trebuie sa il completeze ori "din mana" ori avand calitatea de angajat in urmatorii 7 ani si 8 luni.

Banuiesc ca nu poate plati anticipat la stagiul complet de cotizare (31 ani 8 luni) astfel incat stagiul complet sa se "indeplineasca" la implinirea varstei la care poate beneficia de pensie anticipata partiala.

Poate este o intrebare fara sens dar ma gandesc la faptul ca nu mai are posibilitatea sa indeplineasca stagiul complet ptr a iesi la pensie anticipata partiala cu penalizare deoarece are perioade in care nu a cotizat.
Astfel este obligata sa cotizeze acei 7 ani si 8 luni ptr a iesi la pensie la varsta de 61 ani si 8 luni adica in oct. 2021.

Cred ca v-am zapacit cu atatea intrebari!:">
~ Conținut șters la cerere ~
Asta m-a derutat, ca sa iasa la pensie anticipat partial trebuie sa cotizeze ptr a indeplini conditia de stagiu minim de 31 de ani si 8 luni, conditie pe care o poate indeplini atunci cand poate iesi la limita de varsta.
In orice caz, are indeplinit stagiul minim de cotizare dar va lua o pensie mica daca nu indeplineste stagiul complet de cotizare de 31 de ani si 8 luni, prin urmare trebuie sa cotizeze in continuare pana cand va putea iesi la limita de varsta.
Va multumesc tuturor pentru lamuriri.