avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lucrari de reparatii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lucrari de reparatii

Saptaman trecuta am avut o problema cu scurgerea de la bucatarie..si am chemat meseriasi..Au constatat ca e coloana infundata au bagat soparla si rezolvat. problema.. Pana seara cand ma trezesc cu vecinii de dedesupt ca au apa in bucatarie (refulat pe scurgerea de la chiuveta lor)..Ok le-am spus ca au venit meseriasi si au curatat.daca vrea sa-i chem si pentru ei nu e problema...In regula pana astazi cand mi-au zis sa le dau bani pentru mobila de bucatarie.Sunat la asigurare mi-au zis ca nu e treaba lor ca nu intra pe polita ca nu este paguba la tertisunat la presedinte de asociatie si ntrebat si mi-a zis ca nu tebuie sa le dau nici un ban..in regula..Dar cer si o parere avizata in caz ca nu scap de ei ..
Cel mai recent răspuns: Mariana Apostol , utilizator 09:59, 11 Februarie 2014
Scurgerea reprezinta parte comuna,a carei intretinere si reparatie reprezinta si implica responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Nu este culpa dv pentru colmatarea instalatiei parte comuna,nu va revine dv obligatia suportarii eventualelor daune cauzate de inundatia generata de instalatia parte comuna
Ma intreb totusi cum au desfundat la dv. si la vecin a ramas infundat? Ca daca la el era asa, ar fi trebuit nici la dv. sa nu se scurga apa bine.... Nu prea inteleg, ca doar e coloana comuna.
Da,@elga se poate
Instalatorul a realizat desfundarea instalatiei strict pana la vecin fara a verifica in subsolul tehnic daca intreaga instalatie a fost curatata ,practic s-a realizat un dop de reziduuri care a fost impins in jos
Daca instalatia a fost partial curatata strict instalatia aferenta celor 2 proprietati,in momentul cand dupa interventie ,au curs reziduri situate sub racordul vecinului,dopul/continutul instalatiei s-a colmatat din nou,ceea ce a condus ca intreg continutul instalatiei sa se deverseze prin scurgerea de la chiuveta vecinului
Pentru solutionare se impune curatarea intregii instalatii,cu deschiderea capacelor de curatare de la nivelul subsolului tehnic
Ultima modificare: Marți, 11 Februarie 2014
ynocentta, utilizator
Meseriasii nu au facut corect desfundarea.Dopul s-a instalat la vecini.Dar aceasta este deja
poveste.
Desfundarea trebuie facuta prin asociatie,conducta fiind parte comuna.Asiguratorul este cel care va va indica cine .cat si ce va plati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Administratorul asociatiei de proprietari vinovat de inundatia produsa in apartamentul de la parterul blocului? relav_2010 relav_2010 Buna ziua. Locuiesc la parterul blocului (p+4), construit in 1964. Deoarece absenez din tara, am imputernicit notarial o persoana care tine legatura cu ... (vezi toată discuția)
Inundatie apartamente nana234 nana234 am un apartament nelocuit de mai multi ani si acum cateva zile coloana de scurgere ape reziduale de la bucatarie a refulat in apartament; nefiind nimeni acolo, ... (vezi toată discuția)
Chiuveta infundata de vecina claudiacsep claudiacsep ce sa fac cu vecina de la parter ca a pus dop la scurgerea de la ghiuveta si nu mai pot folosi apa de la bucatarie ?ce sa fac sa merg la politie ?eu stiu ca nu ... (vezi toată discuția)