Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lucrari de reparatii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lucrari de reparatii

Saptaman trecuta am avut o problema cu scurgerea de la bucatarie..si am chemat meseriasi..Au constatat ca e coloana infundata au bagat soparla si rezolvat. problema.. Pana seara cand ma trezesc cu vecinii de dedesupt ca au apa in bucatarie (refulat pe scurgerea de la chiuveta lor)..Ok le-am spus ca au venit meseriasi si au curatat.daca vrea sa-i chem si pentru ei nu e problema...In regula pana astazi cand mi-au zis sa le dau bani pentru mobila de bucatarie.Sunat la asigurare mi-au zis ca nu e treaba lor ca nu intra pe polita ca nu este paguba la tertisunat la presedinte de asociatie si ntrebat si mi-a zis ca nu tebuie sa le dau nici un ban..in regula..Dar cer si o parere avizata in caz ca nu scap de ei ..
Scurgerea reprezinta parte comuna,a carei intretinere si reparatie reprezinta si implica responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Nu este culpa dv pentru colmatarea instalatiei parte comuna,nu va revine dv obligatia suportarii eventualelor daune cauzate de inundatia generata de instalatia parte comuna
Ma intreb totusi cum au desfundat la dv. si la vecin a ramas infundat? Ca daca la el era asa, ar fi trebuit nici la dv. sa nu se scurga apa bine.... Nu prea inteleg, ca doar e coloana comuna.
Da,@elga se poate
Instalatorul a realizat desfundarea instalatiei strict pana la vecin fara a verifica in subsolul tehnic daca intreaga instalatie a fost curatata ,practic s-a realizat un dop de reziduuri care a fost impins in jos
Daca instalatia a fost partial curatata strict instalatia aferenta celor 2 proprietati,in momentul cand dupa interventie ,au curs reziduri situate sub racordul vecinului,dopul/continutul instalatiei s-a colmatat din nou,ceea ce a condus ca intreg continutul instalatiei sa se deverseze prin scurgerea de la chiuveta vecinului
Pentru solutionare se impune curatarea intregii instalatii,cu deschiderea capacelor de curatare de la nivelul subsolului tehnic
ynocentta, utilizator
Meseriasii nu au facut corect desfundarea.Dopul s-a instalat la vecini.Dar aceasta este deja
poveste.
Desfundarea trebuie facuta prin asociatie,conducta fiind parte comuna.Asiguratorul este cel care va va indica cine .cat si ce va plati.