Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... act nominalizare grupa a doua de munca neexistent
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

act nominalizare grupa a doua de munca neexistent

buna ziua!
in anul 2010 am depus la casa judeteana de pensii neamt copiile dupa toate actele necesare iesirii la pensie pentru mama(nascuta in 24.01.1956) mea in vederea primirii unui raspuns cu privire la termenul la care se poate depune dosarul.la 9.04.2010 am primit o comunicare cu nr de inregistrare si data in care se preciza ca din verificarea carnetului de munca si a adeverintei de grupa a doua depuse rezulta un stagiu de cotizare de 29 ani 02 luni si 23 zile inclusiv sporul acordat pentru activitatea din gr a II a.(adeverinta preciza ca a lucrat intre 06.06.1973-01.09.1984 si intre 01.04.1991-01.01.1993 in grupa a 2 a cu 100% )Avand in vedere ca nu era stagiul de cotizare de 30 ani complet nu putea beneficia de reducerea varstei de pensionare de 2 ani si 6 luni pt gr a 2 a, putea beneficia de pensie abia in 24.01.2016 insa in cazul in care completa stagiul cu cel putin 10 luni putea beneficia de pensie anticipata partiala la 55 ani sau limita de varsta la 57 si 6 luni.am facut contract cu casa de pensii si am platit inca un an de zile 12 luni in jur de 30 milioane pt a iesi la pensie la 55 ani.la un am distanta am depus dosarul oficial (55 ani). la depunere s-a refuzat initial adeverinta pe motiv ca nu este dupa modelul stabilit.am refacut adeverinta dupa modelul cerut si am reusit sa depun dosarul.in luna 11.2011 am primit decizia ca se respinge prin se preciza:varsta la data pensionarii 55 ani si 8 luni iar varta standard de pensionare 60 ani si 4 luni.stagiul prevazut de lege 30 ani si 4 luni.insa stagiul totat de cotizare al mamei 27 ani 7 luni si 29 zile.respingerea a fost pe motivul ca - varsta la data inscrierii la pensie este mai mica decat varsta standard si ca adeverinta pt grua a 2 a "nu a fost considerata pe motiv ca nu este precizat actul prin care angajatorul a facut nominalizarea privind incadrarea in gr a 2 a".
intrebarea este de ce in instiintarea primita in 2010 s-a luat in considere adeverinta chiar daca lipsea acutl de nominalizare iar in 2011 nu s-a mai luat in considerare?mentionez ca firma la care a lucrat a intrat in faliment si toate actele se afla la un chichidator judiciar care mi-a precizat ca in arhiva nu exista un asemenea act.anul acesta a implinit 57 de ani si as vrea sa stiu daca exista vreo sansa sa iasa la pensie.Va rog sa-mi dati un raspuns.Va multumesc anticipat.
In aceiasi situatie sunt si eu.Singura solutie ar fi actiune in instanta(eu deja am depis),
vasral a scris:

In aceiasi situatie sunt si eu.Singura solutie ar fi actiune in instanta(eu deja am depis),

Unde ati depus, cum ati depus? Judecatorie, Tribunal ? cu avocat? fara?
Competent sa judece este Tribunalul de pe raza caruia locuiti si are sediul Casa de Pensii.Actiunea este scututa de taxa de timbru.
Nu prea am inteles eu,ce mentiona angajatorul in adeverinta,atunci cand ati refacut-o?
Cat priveste faptul ca in urma cu ceva timp vi s-a spus de la Casa de Pensii un lucru iar peste un timp altceva, imi permit sa va intreb:era acelasi salariat?
Nu toti salariatii sunt si...profesionisti!
Deci, solutia:actiune in instanta.