Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... CSSM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

CSSM

Buna ziua,

Am o intrebare referitoare la constituirea CSSM-ului.
Daca avem o perioada de 3 luni in care vom depasii 50 de angajati (angajam cu CIM pe perioada determinata) este obligatoriu constituim CSSM?

Multumesc,
Mirela
Buna ziua,
S-a opinat ca disp. Art. 183 C. mun potrivit carora comitetul de securitate si sanatate in munca se constituie la nivelul fiecarui angajator contravin dispozitiilor art. 184 alin. (1).
In ceea ce ma priveste consider ( in primul rand aceasta cred ca a fost si intentia legiuitorului) ca norma de la Art. 183 este de recomandare si contravin dispozitiilor de la Art. 184 alin 1, care sunt imperative.

In cazul in care inspectorul de munca va considera necesar, oricum va institui obligatia de constituire a CSSM si in cadrul angajatorilor care au sub 50 angajati.

Altfel spus, chiar daca aveti sub 50 angajati, este bine sa se constituie un CSSM.
Fiindca in cazul concret pe care il prezentati, din momentul in care atingeti cifra de 51 angajati, sunteti obligati sa constituiti CSSM.

Mai ales ca, daca nu aveti CSSM , oricum atributiile acestuia revin reprezentantilor lucratorilor cu raspunderi specifice in domeniul securitatii sisanatatii lucratorilor. Vedeti in acest sens Art. 57 din HG 1425 2006 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii securităţii şi sănătăţii în muncă nr. 319/2006

In fine, accidentele de munca ( care pot fi si stupide si pot avea loc inclusiv in locuri total neasteptate) sunt "uracioase" in gestionarea ulterioara. Iar un CSSM constituit chiar si daca aveti sub 50 angajati, daca isi desfasoare corect activitatea, poate face minuni.

Sunt convinsa ca v-am lamurit :)
Spor la consituirea CSSM
Multumesc pentru raspuns.
Normele metodolgice de aplicare a legii ssm nr. 319/ 2006 aprobate prin HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art. 57 (1) Comitetul de securitate si sanatate in munca se constituie in unitatile care au un numar de cel putin 50 de lucratori, inclusiv cu capital strain, care desfasoara activitati pe teritoriul Romaniei.
(2) Inspectorul de munca poate impune constituirea comitetului de securitate si sanatate in munca in unitatile cu un numar mai mic de 50 de lucratori in functie de natura activitatii si de riscurile identificate.
(3) In cazul in care activitatea se desfasoara in unitati dispersate teritorial, se pot infiinta mai multe comitete de securitate si sanatate in munca; numarul acestora se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern ori regulamentul de organizare si functionare.
(4) Comitetul de securitate si sanatate in munca se constituie si in cazul activitatilor care se desfasoara temporar, respectiv cu o durata mai mare de 3 luni.
(5) In unitatile care au mai putin de 50 de lucratori, unde nu s-a constituit comitet de securitate si sanatate in munca, atributiile acestuia revin reprezentantilor lucratorilor cu raspunderi specifice in domeniul securitatii si sanatatii lucratorilor.
Dupa cum observati din textul de mai sus, in firmele cu minim 50 de lucratori se constituie obligatoriu CSSM - conform al.(1) si chiar atunci cand se desfasoara activitati temporare - conform al.(4). Nu este o optiune a angajatorului. In plus, ITM poate dispune infiintarea CSSM si in firme cu mai putin de 50 de lucratori.
Poate formularea de lucratori sa creeze confuzii. Legiuitorul se refera la total salariati (cu contract individual de munca), inclusiv sefi si personal administrativ. Se ia in calcul numarul de salariati din REVISAL.
gigipopa a scris:

Normele metodolgice de aplicare a legii ssm nr. 319/ 2006 aprobate prin HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art. 57 (1) Comitetul de securitate si sanatate in munca se constituie in unitatile care au un numar de cel putin 50 de lucratori, inclusiv cu capital strain, care desfasoara activitati pe teritoriul Romaniei.
(2) Inspectorul de munca poate impune constituirea comitetului de securitate si sanatate in munca in unitatile cu un numar mai mic de 50 de lucratori in functie de natura activitatii si de riscurile identificate.
(3) In cazul in care activitatea se desfasoara in unitati dispersate teritorial, se pot infiinta mai multe comitete de securitate si sanatate in munca; numarul acestora se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern ori regulamentul de organizare si functionare.
(4) Comitetul de securitate si sanatate in munca se constituie si in cazul activitatilor care se desfasoara temporar, respectiv cu o durata mai mare de 3 luni.
(5) In unitatile care au mai putin de 50 de lucratori, unde nu s-a constituit comitet de securitate si sanatate in munca, atributiile acestuia revin reprezentantilor lucratorilor cu raspunderi specifice in domeniul securitatii si sanatatii lucratorilor.
Dupa cum observati din textul de mai sus, in firmele cu minim 50 de lucratori se constituie obligatoriu CSSM - conform al.(1) si chiar atunci cand se desfasoara activitati temporare - conform al.(4). Nu este o optiune a angajatorului. In plus, ITM poate dispune infiintarea CSSM si in firme cu mai putin de 50 de lucratori.
Poate formularea de lucratori sa creeze confuzii. Legiuitorul se refera la total salariati (cu contract individual de munca), inclusiv sefi si personal administrativ. Se ia in calcul numarul de salariati din REVISAL.

Imi permit sa imi dau cu parerea: probabil solicitantul citise respectiva prevedere. Dar, avea nevoie de adnotari referitor exact la cele 3 luni. Concret, cu 3 luni fix - mare atentie la calcul :) - ramane un pic in dubiu. Este obligatoriu CSSM, ori ba?

Deci, practic, in concret, ce sfat ii dati?
Consider ca a cita articole, fara a ilustra aplicabilitatea nu aduce nimic nou sub soare. in cazul de fata.
Nu are rost sa copiati tot raspunsul meu. Stiu foarte bine ce am scris.
Daca veti cupla al.(4) cu al.(2) din art.57 nu puteti avea decat un singur raspuns: Da, trebuie infiintat CSSM.