avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Litigiu munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Litigiu munca

buna ziua,
As dori sa stiu daca diurna externa este impozabila?
Sunt obligat sa platesc diurna unui sofer de camion
retroactiv pe o perioada de un an de zile, daca nu a existat contract de munca sau vreun act aditional , care sa stipuleze asta?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:07, 11 Februarie 2014
ncepand cu 1 februarie 2013, odata cu adoptarea OG 8/2013, indiferent de regimul angajatorului, indemnizatia acordata angajatilor pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, in tara sau in strainatate, in interesul serviciului, peste limita de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru salariatii din institutiile publice:
- se supune impozitului pe salarii;
- se include in baza lunara de calcul a contributiilor sociale obligatorii.

Detalii
www.avocatnet.ro/content/art...
Ultima modificare: Marți, 11 Februarie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
ok, asta am inteles si atunci sunt obligat sa platesc diurna soferului retroactiv daca nu are contract de munca?
Daca nu a avut c.i.m. , cum isi desfasoara activitatea? In baza a ce ?
in baza niciunui act , efectua curse doar extern Spania-Danemarca.
si atunci instanta ma poate obliga sa ii intocmesc ctr de munca pe aceea perioada
(07-09-2010- 20.10-2011) si sa ii platesc diurna?el avand salariul de Romania minim pe economie si era platit la km.
Sa inteleg ca a existat si un litigiu castigat de catre salariat?

Alte discuții în legătură

Diurna sofer tir krysty.cv krysty.cv AM LUCRAT LA O FIRMA DE TRANSPORT CA SOFER,UNDE AM FOST PLATIT LA KM , CEEA CE STIU CA NU ESTE LEGAL. POT SA-I DAU IN JUDECATA PTR ASTA ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare neplatite monicaion monicaion Buna ziua, Am de efectuat o expertiza judiciara in cauza promovata de un salariat in functia de sofer care solicita plata orelor suplimentare efectuate pe ... (vezi toată discuția)