Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Presedinte asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Presedinte asociatie proprietari

Va rog sa-mi raspundeti daca, un presedinte de asociatie de proprietari care a demisionat, poate fi reales de comitet imediat ca nou presedinte a asociatiei ?

Nu exista dispozitie in vigoare care sa prevada ca presedintele demisinat nu poate fi reales in functia de reprezentant legal asociatiei de proprietari
Daca adunarea generala voteaza mandatarea in functia de presedinte de asociatie ex presedintele,pe cale de consecinta acesta este statuar si temeinic ales
Multumesc pentru raspuns. .Interesant ca se poate plimba ba cu demisie, ba cu realegere de acelasi comitet, fara insa sa faca ceva.
Oricine poate demisiona dintr-un post si reales, reangajat, reconfirmat pe o functie. Demisia nu condamna pe nimeni la izolare.