Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plata contributiilor la CASS
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plata contributiilor la CASS

Am un PFA din 2007 pe care nu am activitate acu 2 sap am primit o decizie de impunere de la ANAF ca am datorii la casa de sanatate de 4000RON cu penalizari cu tot calculate la minim pe economie din 2007 pana-n 2012 decizia de impunere era calculata in 2012 de casa de sanatae.Eu sunt angajat din 07.2007 si mi sa retras lunar contributia la sanatae asa ca am mers la casa de sanatate cu o adeverinta care dovedeste ca am fost salariat si ei mi-au recalculat contributia.
Au calculat pe acesi decizie de impunere din 2012 au scris dupa Decizie de impunere RECTIFICATA si au calculat pe 6 luni din 2007 in perioada aia nu am fost angajat si mi-a iesit o suma de 400RON 183RON contributia restu penalitatii de intarziere.
E corect cum au procedat e respectat codu de procedura?
Precizez ca eu nu am fost anuntat deloc ca as avea datorii la CASS din 2007 pana in urma cu 2 saptamani, nu am primit nici o scrisoare instintare de la ei deci nu stiam ca as avea datorii.
Ma intreb nu trebuiau sa-mi faca o decizie de impunere noua in 2014 devreme ce au gresit calculul si sa nu-mi mai puna penalitati.
Ma deranjeaza ca trebuie sa platesc penalitati devreme ce ei au gresit calculul.
Ce ma sfatuiti sa fac contestatie in scris am dreptul 30 de zile sau sa platesc penalitatile de 217RON, mi se pare corect sa platesc contribuitia de 183RON pe anul 2007 dar nu si penalitatile pe aceasi perioada.
Sa ma duc in instanta nu se merita pt suma asta de acea va cer un sfat ce sa fac sa platesc sau sa fac contestatie?
Multumesc
ahileahile, utilizator
Faceti cerere la ei sa va anuleze penalitatile.
Platiti debitul.
In instanta pt aceasta suma... nu cred ca va primeste si nu cred ca renteaza...