avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata partial

Am 52 de ani si o vechime in munca de 27 de ani la ce varsta ma pot pensiona partial anicipat?Mentionez ca din cei 27 de ani de vechime 15 sunt cu gr 2.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: georgescucarmen , utilizator 20:24, 12 Februarie 2014
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 3 ani si 9 luni.
27 ani + 3 ani si 9 = 30 de ani si 9 luni.
Conditiile de indeplinit pentru pensie anticipata partiala sunt in functie de luna si anul nasterii.
Precizati,luna si anul nasterii.Cred ca este vorba despre o femeie.
Multumesc de raspuns ,data nasterii este 20 aprilie 1962 .
Conditii de indeplinit pentru pensie anticipata partiala:
Varsta 57 de ani si 3 luni.
Stagiu de 32 de ani si 7 luni,fara stagiul asimilat(pensie de invaliditate,cursuri universitare de zi).
Multumesc de raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul iesire la pensie SerbanescuV SerbanescuV Buna ziua , As dori sa aflu cand as putea sa-mi bag dosarul pentru pensie anticipata Mentionez ca din oct.1981 pana in 2001 am lucrat in gr 2. De atunci ... (vezi toată discuția)
Pensia anticipata partial la femei bulucea bulucea La ce varsta poate cere pensionarea o femeie nascuta in 1962 iulie si are 38 ani contributie la pensie? (vezi toată discuția)
Cand ma pot pensiona? dirtu dirtu Am 55 de ani si 7 luni. O vechime in munca de 38 de ani si 9 luni. Cand ma pot pensiona anticipat fara penalizare? (vezi toată discuția)