Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata partial

Am 52 de ani si o vechime in munca de 27 de ani la ce varsta ma pot pensiona partial anicipat?Mentionez ca din cei 27 de ani de vechime 15 sunt cu gr 2.Multumesc.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 3 ani si 9 luni.
27 ani + 3 ani si 9 = 30 de ani si 9 luni.
Conditiile de indeplinit pentru pensie anticipata partiala sunt in functie de luna si anul nasterii.
Precizati,luna si anul nasterii.Cred ca este vorba despre o femeie.
Multumesc de raspuns ,data nasterii este 20 aprilie 1962 .
Conditii de indeplinit pentru pensie anticipata partiala:
Varsta 57 de ani si 3 luni.
Stagiu de 32 de ani si 7 luni,fara stagiul asimilat(pensie de invaliditate,cursuri universitare de zi).
Multumesc de raspuns.