Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare PFA

Buna ziua, daca devin PFA pot pune mai multe obiecte de activitatea in actul de infiintare, in domenii diferite?
Daca o trec si pe sotia mea in acest act, poate desfasura aceleasi activitati ca mine (am citit in forum ca se poate, daca ma ajuta in desfasurarea activitatilor)? In caz afirmativ, activitatile trebuie desfasurate pentru aceeasi firma sau pot fi si pentru firme diferite, eventual in orase diferite? Daca nu se poate, e mai bine sa infiintam un SRL sau o AF?
Multumesc,
Petre
Actul de infiintare nu poate contine decat activitati care coincid cu domeniile in care dvs aveti calificari (acte de studii, diplome de absolvire etc.).
Sotia dvs. poate sa-si faca pfa separat (daca are calificarile necesare) sau poate lucra ca salariata pfa-ului dvs.
Pfa-ul poate desfasura activitati pt oricat de multi clienti, indiferent din ce orase sunt acestia.