Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Alcoolemie la volan
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Alcoolemie la volan

Buna ziua am si eu o intrebare,sunt eliberat conditionat din o pedeapsa de 2.9 ani pentru trafic de droguri si am ramas cu un rest de pedeapsa de 8 luni si acum am fost prins la volan cu o alcolemie de 0.90 prima proba si respectiv 0.80 proba doi, intrebarea este daca conform noilor coduri exista riscul sa intru iar in inchisoare in cazul ca primesc o amenda penala?
nu, numai la condamnare la inchisoare cu executare