Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ingrijitoare la o gradinita
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ingrijitoare la o gradinita

Se poate ca o persoana care lucreaza ca ingrijitoare la o gradinita sa aiba salariu de incadrare de 675 lei si in ciuda faptului ca ar trebui sa aiba spor de 25% sa primeasca doar 640 de lei net ? Multumesc!
Nu se poate.
Incepand cu 01.01.2014, salariul minim de incadrare trebuie sa fie de 850 lei. La acesta se pot adauga sporurile prevazute in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.

Art.164 (2) C.mun. : Angajatorul nu poate negocia şi stabili salarii de bază prin contractul individual de muncă sub salariul de bază minim brut orar pe ţară.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
a) nerespectarea dispozitiilor privind garantarea in plata a salariului minim brut pe tara, cu amenda de la 300 lei la 2.000 lei;
....
d) stipularea in contractul individual de munca a unor clauze contrare dispozitiilor legale, cu amenda de la 2.000 lei la 5.000 lei;

HG 871/2013
Art. 1
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2014, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 850 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168 de ore in medie pe luna in anul 2014, reprezentand 5,059 lei/ora.

Art. 3
(1) Stabilirea, pentru personalul incadrat prin incheierea unui contract individual de munca, de salarii de baza sub nivelul celui preazut la art. 1 si 2 constituie contraventie si se sanctineaza cu amenda de la 1.000 lei la 2.000 lei.
(2) Constatarea contraventiei si aplicarea sanctiunii prevazute la alin. (1) se fac de catre personalul Ministerului Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Vartnice prin inspectoratele teritoriale de munca judetene si al municipiului Bucuresti, imputernicit, dupa caz, prin ordin al ministrului muncii, familiei, protectiei sociale si persoanelor varstnice.
..

In acest sens, sesizati ITM-ul / Inspectia Muncii.