Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Certificat medico-legal - divort cu minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Certificat medico-legal - divort cu minori

Buna seara.

Intrebarea este urmatoarea: Sotie agresata fizic de sot, doreste sa isi scoata certificat medico-legal, fara sa depuna momentan plangere la politie. Vrea sa pastereze acest certificat pt a-l folosi in cazul unui divort, ca dovada de violenta a sotului, mai ales pt obtinerea totala si definitiva a copilului. Sotul este o persoana mai agresiva, cu oarece antecedente. Are vreo valoare acest certificat, sau il scoate degeaba, atata timp cat nu depune si plangere cat de curand? Multumesc.
sfatul este sa depuna plangere, si sa ceara in instanta, pe cale separata un ordin de protectie. Pe certificatul medico-legal, nu o sa scrie cine a agresat-o. ....
Va multumesc! Imi puteti spune, va rog, si ce sanse sunt ca mama sa obtina custodia deplina pt copil, astfel incat tatal sa aiba doar drept de vizita, nu sa si ia copilul (in vacante sau la locuinta lui), ci doar vizita in prezenta mamei? Specific faptul ca mama este angajata (momentan in crestere copil, dar are un loc de munca stabil), si are si unde sa locuiasca (atat casa parintilor ei cat si alte variante). Va multumesc frumos! Seara buna!
Pai de asta va spun sa faceti si plangere si cerere ptr ordin de protectie, ptr ca la divort sa dovediti ca tatal este denaturat.
depinde de cum se poarta tatal cu copiii