Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... RegistruI unic de control
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

RegistruI unic de control

o asociatie sportiva non profit,neinregistrata la registrul comertului,ci doar la registrul sportiv,trebuie sa detina registru unic de control? Eu am gasit aceasta lege:
"Lege nr. 252 din 10/06/2003 privind registrul unic de control
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 429 din 18/06/2003

Cine are obligatia de a tine Registrul unic de control?
Contribuabilii, persoane juridice inregistrate la Oficiul National al Registrului Comertului, autorizate potrivit legii, au obligatia sa tina registrul unic de control.
Celelalte categorii de contribuabili pot tine registrul unic de control, in functie de optiunea acestora."
Nu am acest registru si asociatia este infiintata din 2009,si nu stiu cum sa procedez acum...dau amenda ca sa-l pot cumpara,sau nu este obligatoriu sa-l am,si atunci nu-l mai achizitionez..
Nu trebuie.