Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Credit Ipotecar - riscuri pt vanzator ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Credit Ipotecar - riscuri pt vanzator ?

Buna ziua , vrea cineva sa imi cumpere apartamentul prin credit ipotecar prin programul prima casa .EXISTA vreun risc din partea mea sa faca vreo "golanie" sau se pot face ?
In principiu nu. Mergeti cu actele la un notar.
Stefan0212 a scris:

Buna ziua , vrea cineva sa imi cumpere apartamentul prin credit ipotecar prin programul prima casa .EXISTA vreun risc din partea mea sa faca vreo "golanie" sau se pot face ?

Riscul exista pt. dvs, dar provenit de la cealalta parte. Fiind insa implicata si o banca - de obicei, programul ,,PRIMA CASA,, de care doreste sa beneficieze potentialul cumparator, implica o institutie bancara serioasa- aceasta se asigura sa fie totul in regula, si sa existe o concordanta privitoare la acte, sumele platite, etc.
Nu inteleg ce riscuri vedeti dv. Riscurile sunt aceleasi la orice vanzare, nu aduce nimic riscant creditul, ba mai mult, aduce o verificare a actelor in plus... si oricum, doamna e vanzator, deci nici nu o intereseaza decat sa-si ia banii si atat.